Silent Hill: Milyon Dolarlık Bir Markanın Domain’i Elinize Geçse Ne Yapardınız?

Silent Hill, video oyun dünyasının en önemli markalarından bir tanesi. Hayatta kalma – psikolojik korku türündeki seri, dünya çapında milyonlarca hayrana sahip, ama ne var ki yıllardır yeni bir oyunla karşılaşmadık. Hal böyleyken, bir de oyunun domain adresinin Konami’nin dışında biri tarafından satın alındığı ortaya çıktı!

Konami, Japonya merkezli bir oyun ve eğlence firması. Pek çok önemli markaya sahip olan şirket, Silent Hill markasının da sahibi. Yıllardır bu markayı temsil eden yeni bir oyunun çıkmaması ise, hayranları üzen bir konu.

Hatırlarsanız son olarak, Hideo Kojima, Guillermo Del Toro ve Norman Reedus gibi isimlerin de bulunduğu bir Silent Hill projesi üzerinde çalışmalar vardı. Silent Hills olarak adlandırılan proje, ne yazık ki tamamlanamamış ve iptal edilmişti.

Oyun severler, Konami’nin seriye sahip çıkmadığını ve markanın kötü yönetildiğini düşünüyor. Hatta Konami’nin Silent Hill markasını farklı bir firmaya satması ve bu sayede serinin daha emin ellerde olacağı da düşünülüyor.

Tabii şu an firma ne yapar bilinmez, ama SH’nin domain adını, yani internet sitesi ismini bile kaptırdığı ortaya çıktı. Görünüşe göre silenthill.com alan adını oyunun bir fanı satın aldı ve Konami’yi troll’lemek için kullanıyor.

Silent Hill: Milyon Dolarlık Bir Markanın Domain'i Elinize Geçse Ne Yapardınız?

Şu an silenthill.com adresine gittiğinizde, siyah bir ekran üzerinde Masahiro Ito’nun bir tweet mesajını görüyorsunuz. O mesajda da “Keşke Piramit Kafa’yı tasarlamasaydım” yazıyor.

Aslına bakarsanız bu tip markaların site alan isimleri de oldukça değerlidir. Firmalar, genellikle bu tip domain’leri uzun süreli ellerinde tutabilmek ister, bu yüzden de yıldan yıla yenilemek yerine tek seferde 10-15 sene kullanım için para öderler. Görünüşe göre Konami, bunu yapmamış ve gerçekten de SH’yi önemsemiyor olabilir…

Peki Masahiro Ito, neden Silent Hill – Piramit Kafa hakkında bu tweet’i paylaştı?

Masahiro Ito, Silent Hill serisinde çalışmış tasarımcılardan bir tanesi. En ikonik işi olarak, Piramit Kafa yaratık tasarımını gösterebiliriz. Bu yaratık, ilk olarak Silent Hill 2’de, James’in bir yansıması olarak karşımıza çıkıyordu ve büyük beğeni toplamıştı.

Ito, yazdığı tweet hakkında detay paylaşmasa da, daha evvel yazıp sildiği bir tweet’i hakkında konuşuluyor. Söylenene göre bu sildiği tweet’inde, Piramit Kafa’nın James’e özel bir yaratık olduğunu söylemiş ve Konami’nin sırf popüler diye bu yaratığı hemen Silent Hill projesine yerleştirerek onu daha ucuz hale getirmesinden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirmişti.

İlgili Haberler

>> TikTok ‘tan YouTube’u Zora Sokacak Hamle! Video Uzunluklarında Önemli Güncelleme!