4G ve LTE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

4G ve LTE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

PAYLAŞ

Türk mobil kullanıcılar olarak 3G teknolojisi ile tanışalı çok fazla zaman olmadı. Ancak şuan 10 yaşında olan 3G teknolojisi günümüzün veriye doymak bilmeyen kullanıcıları ile mücadele ediyor. 4G LTE teknolojisi, yani dördüncü nesil uzun devre evrimi ise 3G teknolojisinin yetişmekte güçlük çektiği veri yükünü üstlenecek yeni bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

4G LTE teknolojisi her şeyden önce 3G teknolojisinden daha hızlı veri akışı sağlıyor. Avrupa’da 4G teknolojisine geçmeyen ülkelerin sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor.  Bu ülkeler arasında Türkiye’de bulunmakta. 4G’ye geçen ülkelerin nasıl bir yol izlediğine bakarsak ülkemizde de aynı uygulamaların yapılabileceğini ön görebiliriz. Bu örneklerden bize en yakın ülke İngiltere. İsterseniz İngiltere’deki duruma kısaca bir göz atalım.

4G Frekansının Farkı Nedir?

4G teknolojisinin nasıl işlediği konusu biraz kafa karıştırıcı olabilir. Yalnızca İngiltere’de üç farklı 4G frekans bandı bulunuyor. 2.6 GHz’lık bantlardan bir tanesi 2013 yılını Şubat ayında Ofcom tarafından ihale ile satılmıştı. Üç 4G bandı da oldukça iyi veri kapasitesine sahip. Ofcom’un ihale ile sattığı 2.6 Ghz’lık bandın dışındaki diğer iki 4G bandı ise birçok insanı birbirine bağlıyor. Ancak bu iki 4G bandının kırsal alanlarda çok başarılı olmadığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

2013 yılının Şubat ayında satılan bir diğer 800 Mhz’lık bant ise karasal TV yayının yapılmasına ayırılmış durumda. 2.6 Ghz’lık bant hızlı veri akışı sağlarken çok uzaklara veri aktarımı yapamıyor. Ancak 800 Mhz’lık bant uzun mesafelere ulaşabiliyor. 2.6 Ghz’lık bant ve 800 Mhz’lık 4G bantlarının yanı sıra diğer 4G bandı ise 1800 Mhz’lık olması ile dikkat çekiyor.

1800 MHz’lık 4G bandı EE ve Three tarafından kullanılıyor. 1800 MHz’lık bant her anlamda 800 Mhz ve 2.6 Ghz’lık bantların arasında yer alıyor. Hem kapsama hem de kapasite anlamında oldukça başarılı olan 1800 Mhz’lık 4G bandı ideal 4G bandı olarak tanımlanıyor.4g-lte-logo

Ofcom’un 4G Satışları

Ofcom’un 4G satışı 2013 yılında başladı. Açılan ihaleyi üç büyük şirket kazandı. Bu şirketler ise şöyle; O2 (Telefónica UK), Vodafone, Three ve EE.

Unutmayın ki, daha hızlı bir 4G bandı demek daha iyi bağlantı anlamına geliyor. Örneğin daha çok x Ghz bağlantı daha yaygın ve daha dayanıklı ağ anlamına geliyor.

Öte yandan Ofcom’un düzenlediği ihalede en yükse teklifi veren bizlerinde yakından tanıdığı Vodafone oldu. Vodafone ihalede tamı tamına 790,761,000 pound teklif vererek bu alanda bir rekora imza attı. Vodafone ödediği miktar karşılığında ise 3 farklı bandı bünyesine dahil etti. 2 adet 10 MHz ile 800 MHz bandı bünyesine katan Vodafone bir adet de 20 MHz ile 2.6 GHz hıza sahip bandı satın aldı. Son olarak Vodafone 1 tane de 25 MHz ile 2.6 GHz hıza sahip 4G bandının sahibi oldu.

EE’nin Ofcom ihalesinde ödediği miktar ise 588,876,000 pound olarak karşımıza çıkıyor. EE yaptığı ödeme karşısında 2 adet 5 MHz ile 800MHz arasında hıza sahip bandın yanı sıra 2 adet 35 MHz ile 2.6 GHz arasında hıza sahip 4G bandının sahibi oldu.

Şunu hatırlatmakta fayda var ki EE, Ofcom ihalesi sonrasında bünyesine kattığı 4G bantlarından önce 1800 Mhz’lık bir banda sahipti.

Ofcom ihalesinde O2’nin ödediği miktar 550,000,000 pound. Bu ödeme karşılığında şirketin aldığı hizmet ise şöyle; 2 adet 10 MHz ile 800 MHz arasında hıza sahip bantlar. Şirket tam anlamıyla bakımsız olan 2.6 Ghz’lık bant ile şehir içi servisini tehlikeye atabilir ancak şirketin sağladğı geniş Wi-Fi ağı hizmeti tüketiciler tarafından memnuniyet ile karşılanıyor.

Three’nin ihale kapsamında kasasından çıkan para 225,000,000 pound olarak bildirilmiş. Ödenen miktar karşılığında alınanlar ise iki adet 5 MHz ile 800 MHz arasında hıza sahip bantlar.

Ofcom’un ihalesinde birde sürpriz teklifçi vardı. BT verdiği teklif ile 2 adet 15MHz ile 2.6GHz hıza sahip bantlar ve bir adet 20MHz ile 2.6GHz arasında hıza sahip bandı bünyesine kattı. BT’nin Ofcom’un ihalesinde ortaya çıkması ile nasıl bir gelecek planı çizdiği merak konusu oldu. Bu noktada BT’nin mobil oyun alanına geri dönmesi bekleniyor. Öte yandan şirket mevcut hizmetlerini arttırması da ihtimaller içerisinde yer alıyor.

EE’nin Durumu

4G teknolojisinin İngiltere’ye tam olarak 30 Ekim 2012’de geldi. 4G teknolojisini İngiltere’ye taşıyan ise T-Mobile ve Orange ortak girişimi oldu. Bu iki şirketin İngiltere’ye 4G’yi taşıdıkları şirketin adı ise “Everything Everywhere” ya da kısa adı ile EE oldu.

EE 2012 yılının Ekim ayında faaliyetlerine başlamak için Ofcom ile işbirliğine gitti. Bu noktada şirket gerekli izinleri alarak Ofcom’un 3G bantlarını kullanmaya başladı. Bu durum 4G pazarında yer alan veya yer almayı düşünen rakip firmaların memnuniyetsizliğine sebep oldu. Ancak EE, Ofcom’dan 1800 Mhz’lık bantlar satın almış ve hizmet vermeye başlamıştı bile.

Türkiye’de İhale Ne Zaman Yapılacak?

İngiltere’de yaşanan durumu anlatmamızın sebeplerinden bir tanesi aynı yollardan Türkiye olarak bizim de geçmemiz gerektiği. Fiyatların bu kadar yüksek olup olmayacağını bilemiyoruz fakat frekans bantlarının aynı olacağı kesin gibi. Ayrıca şimdiye kadar açıklanmış bir ihale tarihi yok ve 2015 yılının son ayları olarak konuşulan ihale tarihinin 2016 yılına kayacağı yine gelen söylentiler arasında yer alıyor. Tabii ki Türkiye’deki operatörlerin durumuna da bakmak gerekli. Her ne kadar 3G şebekesi 10 yıldır kullanılıyor olsa bile Türk operatörler 2010 yılında bu bağlantı türünü sunmaya başladı ve geçen 5 yılda yatırımlarının karşılığını almamış olabilirler. Belki de bu durum operatörlerin isteksiz olmasını da doğurabilir. Tabii ki bunların hepsi bizim düşüncelerimiz ve operatörlerimizden böyle bir duyum almadık.

Hangi 4G Ağı En İyi Olacak?

İngiltere’de 4G pazarında kıyasıya rekabet eden şirketler arasında Three şirketi en mantıklı hamleyi yapmış gibi gözüküyor. Şirket O2 ve Vodafone gibi rakiplerin arasından sıyrılarak EE ile işbirliğine gitti.

Neredeyse 1 yılı aşkın bir süre EE İngiltere’nin tek 4G sağlayıcı servisi oldu. Şirketin 4G ağı şuanda İngiltere’nin 200’ü aşkın şehir ve kasabasında hizmet vermeye devam ediyor. Bunun yanı sıra EE’nin 4G ağının İngiltere nüfusunun %73’ünü kapsadığını söylemekte yarar var.

Öte yandan EE’nin 4G ağ kapsama alanı dışında olan kullanıcılarda EE’nin servislerinden yararlanabiliyor. Ancak bu kullanıcıların diğer kullanıcılara oranla daha fazla bekleme süreleri bulunuyor.

EE tarifelerine baktığımızda fiyatların oldukça pahalı olduğunu görüyoruz. Fiyatların rekabet ortamı ile biraz olsun düşmesi ise en büyük beklentiler arasında yer alıyor. EE tarifelerinden birine bakacak olursak ayda ödenecek 15 pound’a 500 MB internet, sınırsız mesajlaşma ve 500 dakika konuşmanın satın alındığını görüyoruz. Tabi bu tarifeye sahip olabilmek için 2 yıllık kontrat imzalamanız gerekiyor. Şirket bu tarifeye ek birde telefon veriyor.

EE, İngiltere’de bulunan üç ana 4G bandına da erişim sağlayabilen tek şirket olarak dikkat çekiyor. Bu durum da şirketin oldukça güçlü bir ağa sahip olması anlamına geliyor. Öte yandan EE 4G kapsama alanının genişletme çalışmalarının yanı sıra bulunduğu merkezlerdeki veri hızını da arttırmak için çalışmalar yapıyor. Hatta şirket şuanda İngiltere’nin kalbi Londra’da 300 Mbps hızında LTE-Advanced denemeleri yapıyor. Kısa bir süre içerisinde bu veri aktarım hızının Londra yakınlarındaki diğer merkezlerde de deneneceği söyleniyor.

Son olarak bunların hepsi EE’nin rakipleri O2, Vodafone ve  Three’ye karşı teknolojik bir avantaja sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

O2’nin Durumu

O2 şirketi 4G hizmetlerine 29 Ağustos 2013 tarihinde başladı.  Şirketin sunduğu 4G hizmet kapsama alanı EE ile kıyaslandığında oldukça geride kalıyor. Geçtiğimiz Nisan ayı itibariyle de şirket İngiltere’de 191 şehirde aktif olarak hizmet veriyor. Bu noktada O2’nin İngiltere nüfusunun yalnızca %41’inin kapsayan bir 4G ağına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Firmaların ortaya çıkardığı tarifleri yan yana koyarak kıyaslamak tam olarak mümkün olmasa da O2’nin ilk olarak müşterilerine sunduğu tarifelerin çokta harika olduğunu söyleyemeyiz. Şirketin sunduğu tarifelerden birine baktığımızda; O2, 24 ay kontrat imzalama şartı ile bir telefon ve aylık 500 MB internet, sınırsız mesajlaşma ve 500 dakika konuşma için aylık 17 pound istiyor. Aylık ödemenin 13 pound’u tarifeye, 4 pound’u ise telefon için isteniyor.

O2’nin sunduğu tarifeye bakar bakmaz EE’nin tarifesine ne kadar benzediğini ancak daha pahalı olduğunu görüyoruz.

EE standart 4G hizmetini müşterilerine sunuyor ve müşterilerine sunduğu 4G tarifesinde 4G telefonları müşterilerine ulaştırıyor. Bazı şirketlerden alınan 4G hizmetlerinde ise çoğu zaman 4G hızında veri alamamanıza rağmen 4G tarifesine para ödemek zorunda kalıyorsunuz. Yani 4G telefona ve 4G tarifeye sahip olan 3G kullanıcıları oluyorsunuz.

O2’nin fiyatları EE’den pahalı olmasının yanı sıra O2’nin kapsama alanı EE’nin oldukça gerisinde kalıyor.  Bunun yanı sıra O2, 2.6 Ghz bandından veri aktarımı yapamadığı için tam olarak 4G’nin hakkını veremiyor.

O2’nin yüz yüze olduğu bir diğer sorun ise iPhone 5 uyumsuzluğu olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada şirket bir düzeltme yapıyor; 21 Eylül 2012 ile 31 Mart 2013 tarihleri arasında O2’den iPhone 5 almış olan kullanıcılar eski telefonlarını bir miktara sayarak yeni 4G telefonlar veriyor.

Öte yandan O2, 4G müşterilerine özel fırsatlar, yarışmalar ve bazı kuponlar sunuyor.

Vodafone’un Durumu

Vodafone, 4G ağ hizmetini 29 Ağustos 2013’de başlattı. Başlangıçta Vodafone O2’nin bazı ağ güçlerinden yararlandı. Bunun yanı sıra Vodafone bir site paylaşım anlaşmasına da imza attı. Bu anlaşma tam anlamıyla şirketin 4G ağını köpürten hamle oldu.

Başlangıçta Vodafone’un 4G sinyalleri yalnızca Londra’daki kullanıcılara ulaşıyordu. Ancak daha sonra şirketin 4G ağı İngiltere’nin 239 şehrine ulaştı. Vodafone’un 4G ağı içerisinde olan şehirler ise şöyle; Birmingham, Glasgow, Leicester, Liverpool, Manchester, Nottingham, Edinburgh, Leeds, ve Newcastle.

Vodafone fiyatlandırma konusunda hiçte rekabetçi bir politika izlemiyor. Örneğin şirketin en uygun fiyatlı olarak sunduğu tarifede 4G internet, sınırsız konuşma ve sınırsız mesaşlaşma yer alıyor. Bu tarife için aylık yapılacak ödeme ise 31.50 pound olarak karşımıza çıkıyor. Tabi ki 24 aylık bir sözleşme ve birde telefon şirketin müşterilerine sundukları arasında yer alıyor.

Vodafone’un müşterilerine sunduğu giriş seviye tarife EE ve O2’nin sunduğu tarifelerden oldukça pahalı olması ile dikkat çekiyor. Ancak Vodafone’un giriş seviye tarifesi kullanıcılar daha çok data sunuyor. EE, Vodafone’un sunduğu giriş seviye tarifeyi 27 pound’a sunarak kullanıcıların karşısına çok daha uygun bir fiyat ile çıkıyor.

Vodafone’un 4G avantajları kapsamında 24 ay sözleşme imzalayarak telefon ve tarife satın alan kullanıcılar bazı avantajlara sahip oluyorlar. Bu avantajlar arasında ayda 5 pound fazla ödeyerek tarifeyi iki katına çıkarmak ve ücretsiz Spotify Premium üyeliğine sahip olmak gibi avantajlar yer alıyor. Öte yandan müşteriler Netflix üyeliğinede ücretsiz olarak sahip olabiliyorlar. Bu noktada müşteri hangi avantajdan isterse ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

O2 müşterileri gibi, Vodafone’dan iPhone 5 almış olan kullanıcılarda 4G bağlantısı ile ilgili sıkıntılar yaşıyor.  Bu noktada Vodafone müşterilerine bazı avantajlar sunarak cihazlarını yenileri ile değiştiriyor.  İsteyen kullanıcılar Samsung Galaxy S3 veya Samsung Galaxy Note 2’lerinide değiştirebiliyorlar.

Vodafone sahip olduğu 800 Mhz ile 2.6 Ghz aralığındaki 4G bantları ile müşterilerine hem kapasite hem de hız vaat ediyor. Kullanıcılar içinde Vodafone hem şehirlerde hem de kırsal alanlarda oldukça güven veren bir 4G ağı olarak karşımıza çıkıyor.

Gördüğünüz gibi 4G ile birlikte servisler fazlasıyla şekillenmiş durumda. Vaat edilen hız sayesinde uygulamaların çeşitliliği de günden güne artmakta. Artan uygulama popülasyonu gelecekte 4G’nin çok farklı amaçlar için kullanacağının göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Three’nin Durumu

Three 4G ağ hizmetlerini 2013 yılının Aralık ayında başlattı. Three 4G pazarına rakiplerinden biraz geç girdi. Ancak şirketin rakiplerini oldukça zorlayacak bir kozu vardı. Bu koz ise Three’nin 4G hizmetleri için hiçbir ek ücret talep etmemesiydi.

Yani eğer 4G desteği olan bir cihaza ve Three SIM karta sahipseniz hiçbir ek ücret ödemeden 4G teknolojisinin nimetlerinden yararlanabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken küçük bir sistem güncellemesi yapmak.

Bu noktada Three müşterilerine tarife dayatması yapmıyor. İsteyen kullanıcı istediği kadar veriyi kendi kredisi üzerinden özgürce kullanabiliyor. Kullanıcı hiçbir tarifeye hapsolmadan aylık sadece 15 pound ödeyerek özgürce veri harcaması yapabiliyor. Bir diğer seçenek ise 19 pound ödeyerek bir telefon, sınırsız 4G internet, sınırsız konuşma ve mesajlaşma satın almak. Three’nin sunduğu her iki seçenekte kullanıcıları oldukça cezp ediyor ve şirketin rakiplerine karşı üstünlük sağlamasına neden oluyor.

London, Manchester ve Birmingham, Three’nin 4G hizmetini sunduğu ilk şehirler olarak karşımıza çıkıyor. Şirketin 4G ağı ise her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Three, 2014 yılı sonuna kadar İngiltere’de 50 şehir ve 200 kasabada etkin bir şekilde 4G hizmeti vermeyi amaçlıyor. Şirketin gelecek yıllardaki planları arasında ise İngiltere dışındaki ülkelerde hizmet vermek.

Düşük fiyatlar ve fazla veri kullanımı Three’yi rakiplerinin önüne geçiren unsurlar arasında yer alıyor. Şirket fiyatlarını biraz daha aşağıya çekerse işte o zaman rakiplerini tam olarak bitirebilir. Öte yandan 800MHz ve 1800MHz’lık bantlar uzun vadede şirketi ne kadar idare eder o da merak konusu.

Türkiye’de Durum Nasıl Olacak?

İngiltere’de verdiğimiz operatör örnekleri de aynen Türkiye’de gerçekleşecekmiş gibi gözüküyor. Çünkü İngiltere’nin yapısı Türkiye ile benzerlik gösteriyor. Avea, Turkcell ve Vodafone ihale süreçlerinin tamamlanmasının ardından sahip oldukları frekanslar üzerinden hizmet verecekler. Bakalım ihale ne zaman yapılacak ve ihalenin sonucu nasıl şekillenecek?

Yeni 4G Telefonlar Ne Kadar İyi?

Satışa sunulan ilk 4G cihazlar basit LTE teknolojisine sahip olan 3G cihazlardı. Bu cihazlara örnek vermek gerekirse ilk olarak iPhone 5S’i sayabiliriz. Satılan ilk 4G cihazlar arasında yer alan diğer cihazlar ise şöyle; Samsung Galaxy S4, HTC One, HTC One Mini ve Nokia Lumia 820.

İlk 4G cihazların en büyük avantajı ise bildiğiniz sulardan ayrılmadan yenilikleri denemeye açık olduğunuzdur. Çünkü tam anlamıyla 4G cihazlar olmayan ürünlerde hem yeni bir teknoloji deneniyor hem de eski teknolojinin verdiği güven hissediliyordu.

Şimdilerde ise hemen hemen bütün kullanıcı seviyelerine yönelik 4G cihazlar bulunuyor. Akıllı telefon üreticilerinin gözde modelleri olan amiral gemilerinin hepsinde 4G teknolojisi bulunurken. Çoğu orta seviye akıllı telefonda da 4G bulunuyor. Hatta bazı giriş seviyesi cihazlarda bile 4G teknolojisini görmek mümkün.

4G teknolojisine sahip olan giriş seviye cihazlar bu yeni teknolojiyi deneyimlemek için alınabilecek en uygun cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan önümüzdeki aylarda daha fazla uygun fiyatlı 4G cihazın ortaya çıkması bekleniyor. Sonuç olarak yüksek veri hızı teknolojisinden yararlanmak herkesin hakkı.

iPad 4, iPad Mini ve iPhone 4G ile Çalışabilecek mi? 

Evet çalışacaklar. iPad 4, iPad mini ve iPhone 5 hali hazırda 1800 MHz’lık 4G bantlarını kullanarak sahiplerine 4G’nin hızını sunuyorlar. Bu cihazlar ne yazık ki 800 Mhz ve 2.6 Ghz’lık bantlarla uyum sorunu yaşıyor. Sorunun çözümü oldukça basit. Eğer eski jenerasyon Apple cihazları kullanıyorsanız 1800 MHz’lik 4G ağlarını kullanacaksınız. Eğer yeni nesil Apple cihazlarına sahipseniz söz konusu problemi yaşamazsınız. Bu noktada söz konusu sorunun geçtiğimiz yıllara göre daha az görüldüğünü de hatırlatmakta fayda var .

4G İndirme Hızı Nedir?

4G demek kısaca daha hızlı veri aktarımı anlamına geliyor. Bu noktada 4G’nin ne kadar hızlı olduğunu görebilmek için 4G hızının sıradan 3G ağ hızından 5 kat hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan aynı lokasyonda, bazı durumlardan dolayı 4G ile 3G arasındaki hız farkı değişkenlik gösterebiliyor.

4G’nin sağladığı avantajları anlamak oldukça kolay oluyor. Çünkü 4G teknolojisi maillerin hızlı gidip gelmesinden tutun da web sayfalarının daha hızlı yüklenmesine kadar pek çok ufak ayrıntıda kendisini gösteriyor.

Pratikte 4G indirme hızları 12-15 Mbps arasında değişiyor. Hali hazırda hizmet sunan firmalar en yüksek 4G indirme hızının ise 40 Mbps olduğunu iddia ediyor. Ortalama upload hızları ise 5 – 6 Mbps arasında değişiyor. Pratikte görülen en yüksek upload hızı ise 15 Mbps olarak karşımıza çıkıyor.

Bunların yanı sıra hali hazırda şirketler 300Mbps LTE-Advanced testleri yapmaya başlamış durumda. Şirketlerin kısa bir süre içerisinde son 4G teknolojisini sahip olduğu şebekelerde kullanması bekleniyor.

4G Neden Çok Hızlı?

4G’nin etkileyici hızı OFDM(Orthogonal Frequency Division Multiplexing) kullanımı ile ortaya çıkıyor. Bu teknolojiyi ADSL, Wi-Fi, DVB-T, DVB-H ve DAB teknolojilerine benzetebiliriz. 4G teknolojisinin öncelikli amacı gecikmeyi engellemek değil, paraziti en aza indirmek ve aynı bant üzerindeki veri yoğunluğunu arttırmak.

4G hızını daha iyi anlamak için 4G/LTE teknolojisine sahip akıllı telefon yada tabletinizden bir video veya oyun açın farkı çok net bir şekilde görebileceksiniz. Sonuçta 4G sizlere daha hızlı ve daha kolay veri aktarımı sağlar. Bu noktada bu hizmetin teorik olarak daha ucuz olması gerekir. Ancak tabi ki yeni bir teknolojinin fiyatı eski teknolojiden daha ucuz olamaz.

4G hızının daha da artması mümkündür. Eğer cihazlarda MIMO (Multiple Input Multiple Output) teknolojisi, çoklu antenler, vericiler ve 802.11n Wi-Fi gibi ekipmanlar var ise hızın da artması muhtemeldir.

Nokia bir 4G cihazda 173 Mbps hızına ulaştığını raporluyor. Bu noktada Nokia 2×2 MIMO( 2 anten hem alıcı hem verici) kullanmış olmalı. Eğer 4×4 düzeni kullanılırsa veri aktarım hızı 326.4 Mbps’ye yükseliyor. Bu hız tam anlamıyla hayal anlamına geliyor. Belki de bizler bu ver aktarım hızını iPhone 10’da görebiliriz.

LTE-A ve 4G’nin Geleceği

Dünya üzerindeki bazı ülkeler 4G teknolojisi ile yeni tanışırken bazı ülkeler yeni nesil yüksek mobil veri teknolojisine yönelik çalışmalar yapıyor. Bu noktada bir sonraki adımın LTE-A olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Aslında LTE-A’nın sihri gelen birçok sinyalden yararlanmasından geliyor. Bu noktada LTE-A teknolojisine sahip cihazlar birçok 4G sinyalini toplayarak kullanıyor. Bu da doğal olarak veri aktarım hızını arttırıyor. Bunu “taşıyıcı toplama” olarak da adlandırabiliriz.

LTE-A teoride standart 4G’den daha hızlı veri aktarımı sağlıyor. Potansiyel olarak LTE-A 160 Mbps’ye ulaşabilir. Bunu evlerimizdeki internet hızı ile karşılaştıracak olursak saniyede 20 MB veri aktarımı anlamına geliyor.

LTE-A teknolojisi standart 4G cihazlarda çalışmayacak. Bu yeni mobil veri aktarım teknolojisinden yararlanmak için LTE-A çipine sahip bir akıllı telefon gerekiyor. Bu noktada hali hazırda birkaç LTE-A çipine sahip üst düzey akıllı telefon bulunuyor. Örneğin LTE-A versiyon Samsung Galaxy S5. Bu cihaz sadece Güney Kore’de satışa sunulmuş durumda. Ancak LTE-A teknolojisi henüz emekleme aşamasında ve 4G ağarı halen daha yalnızca LTE’yi destekliyor. Bakalım Türkiye 4G’ye ne zaman kavuşacak?

Dünyada 4G Penetrasyonu

Ülke                                     Penetrasyon
Güney Kore                       % 62.0
Japonya                              % 21.3
ABD                                      % 21.1
Avustralya                          % 19.0
İsveç                                     % 14.0
Kanada                                % 8.0
Birleşik Krallık                    % 5.0
Almanya                             % 3.0
Rusya                                   % 2.0

Egemen Kurdoğlu

Avea IT Grup Direktörü
4G ile Mobil Dünyada Neler Değişecek?

Radyo erişim teknolojisi, spektrum esnekliği ve basitleştirilmiş mimarisiyle 4G olarak adlandırdığımız LTE teknolojisi; mobil genişbant veri erişiminin daha da hızlanmasına ve yaygınlaşmasına olanak sağlayacak. Yüksek aktarım hızlarıyla, 3G’den çok daha gelişmiş bir deneyim sunmakta olan LTE’nin, daha çok video odaklı bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü 4G, farklı erişim teknolojisiyle (OFDMA) daha geniş bantlarda çok daha hızlı veri iletişimine imkan sağlamaktadır.

Avea olarak; VoLTE, RCS ve LTE ile birlikte hayatımıza girecek diğer servislere imkan sağlayan IMS (IP Multimedia Subsystem) altyapısını Türkiye’de ilk kuran ve devreye alan operatörüz. Bu kapsamda, LTE Advanced deneme iznini Türkiye’de ilk defa 20 Aralık 2012’de 1 yıllığına biz aldık ve ilk testimizi de 4 Nisan 2013’te gerçekleştirdik. Yani rakiplerimizden tam 4.5 ay önce bu çalışmaların tamamını ilk biz yaptık.

Geçtiğimiz günlerde Teknoloji Merkezi’mizde Türkiye’de ilk kez, hem dünyanın ilk ticari ve en hızlı Wi-Fi destekli LTE-A Cat 6 modemi, hem de dünyanın ilk ticari genişbant LTE-A (Cat 6) akıllı telefonu üzerinden noter huzurunda hız testi gerçekleştirdik. Böylece sektörde ticari LTE Advanced Cat 6 akıllı telefon ve modem üzerinden 300 Mbps veri indirme hız testini gerçekleştiren ilk operatör olduk. Hız testi sonucunda ise, 4K çözünürlüğünde 3 dakikalık 500 MB boyutlu bir video, 300 Mbps hızla sadece 15 saniyede indirildi.

Türkiye’nin ilk lisanslı Ar-Ge Merkezine sahip operatörü olarak, gelecek odaklı vizyonumuzla her zaman daha gelişmiş teknolojileri üretme noktasında öncü adımlar attık; atmaya da devam ediyoruz.

Barış Ruacan
Qualcomm Türkiye Genel Müdürü

4G Teknolojisine Türkiye’deki Tüketicilerin Hızlıca Ulaşması Sağlanmalıdır

Türkiye’nin gelişmiş bir genişbant altyapısına sahip olabilmesinin rekabetçi yapımızın oluşması ve ülkede inovasyon yapılabilmesi açısından mutlak bir gereklilik olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde yeni mobil teknolojilerin benimsenme hızı Avrupa pazarlarına kıyasla hep daha yüksek olmuştur. Dolayısıyla birkaç ülke dışında Avrupa’nın tamamında kullanıma girmiş bulunan 4G teknolojisine Türkiye’deki tüketicilerin de hızlıca ulaşması sağlanmalıdır.

4G teknolojisi, veri aktarımının yoğunlaştığı çağımızda daha fazla hız ve kapasite sunuyor. Bu nedenle 4G’nin gelişi ile TV, video, oyun, eğitim, bulut bilişim, mobil sağlık, akıllı araçlar, makinelerarası iletişim gibi birçok alanda çok daha fazla ve hızlı veri paylaşımı sağlanabilecek ve bununla beraber yeni iş alanları yaratılacak diye düşünüyorum.

4G teknolojisinin kullanımı, 4G’yi destekleyen cihaz sayılarının da artması ile yaygınlaşacaktır. Bir süredir, ülkemize yeni gelen akıllı telefonların bir kısmı zaten 4G desteği ile gelmektedir. 4G bu sene içerisinde frekans tahsisleri ve ihalesi yapılıp gelecek sene şebekelerin hazırlanması ile hayata geçirilebilir. 4G başlangıçta şehir merkezleri, alışveriş merkezleri, stadyumlar, konser alanları ve gibi veri kullanımının yoğun olduğu bölgelerde ağırlıklı olarak kullanılacak. Qualcomm olarak, 3G’de yaptığımız gibi 4G’ye geçiş sürecinde de sektöre Ar-Ge ve know-how anlamında önemli katkılarımızın olacağını söyleyebilirim.

 

İlker Kuruöz
Turkcell Teknoloji Grubu Genel Müdür Yardımcısı

 

Yaptığımız Yatırımlar Sayesinde Bu Yeni Teknolojiye Kolayca Adapte Olabileceğiz

 

Turkcell olarak hayatımızı hızlandıracak 4G teknolojisinin Türkiye’ye gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu noktada şimdiye kadar attığımız adımlar ve hazırlık sürecimiz referans olarak görülebilir. Öncelikle tüm altyapımızı 4G teknolojisine göre ayarladık. Türkiye’nin pek çok farklı yerinde başarılı 4G testleri gerçekleştirdik. T50’yi üreterek Türkiye’nin 4G özellikli ilk akıllı telefonuna imza attık ve gerekli tüm hazırlıklarımızı yaptık. Dolayısıyla müşterilerimizle birlikte, bu yeni teknoloji hızına, öncesinde yaptığımız güçlü yatırımlarımız sayesinde hiç yabancılık çekmeden, hemen adapte olabileceğiz.

4G teknolojisi ile öncelikle hayatımıza hız ve daha çok zaman giriyor. Verileri indirme ve yükleme sırasındaki bekleme süremiz azalacak. Hem yüksek indirme (download), hem de yüksek yükleme (upload) data hızları ile mobil sağlık, mobil eğitim gibi uygulamalarda daha hızlı veri paylaşımı sağlanacak. Ayrıca, düşük gecikme zamanı ile daha da keyifli oyun deneyimi, video indirme ve izleme kalitesinde farklılaşma yaratılmış olacak. Daha yüksek kapasite ile daha da kaliteli iletişim imkânı verilecek. Özellikle canlı yayın bağlantılarında bunu fazlasıyla görebileceksiniz. Örneğin, VoLTE teknolojisi, aradığımız kişiye çok daha hızlı bağlanmamızı sağlayacak. HDTV, Bulut ve VPN servislerini de 4G’nin avantajlarını hayatımızda hissedeceğimiz temel alanlar arasında sayabiliriz.

 


1 YORUM

  1. haberi okurken sayfa zırt pırt en yukarıya geliyor şu haberi okurken en az 10 defa sayfa yukarıya geldi hatta şu yorumu yaparkende oldu ikinci kez yazıyorum. BERBAT BİR SİTE

CEVAP VER