Türk Telekom ve Huawei ’nin 5G Bulut Dikey Sektör uygulaması dünyanın en...

Türk Telekom ve Huawei ’nin 5G Bulut Dikey Sektör uygulaması dünyanın en iyileri arasında

PAYLAŞ
Türk Telekom, Huawei, 5G Bulut Dikey Sektör

Türk Telekom ve Huawei birlikte AR ve VR tabanlı eğitim içeriklerine 5G’li bulut bağlantısı ile uzaktan erişimi test etti. Türkiye’nin ilk 5G bulut uygulaması olan bu çalışma, sektörün en önemli buluşması olan Mobil Dünya Kongresi 2019 kapsamında Barselona’da Huawei’nin faaliyet gösterdiği ülkeler arasındaki En iyi 5G Bulut Dikey Sektör uygulamalarından biri olarak gösterildi.

Çalışma, 5G teknolojisinin sayısız kullanım alanlarından biri olan eğitime odaklandı. Bu çalışma ile Türk Telekom, AR ve VR teknolojilerini kullanarak; biyoloji, kimya ve elektronik gibi özellikle görsel deneyimlemeye dayalı konularda başarı sağlandı. Türk Telekom’un girişim hızlandırma programı PİLOT mezunlarından Nara Edtech tarafından sağlanan AR/VR içeriği ile 5G şebekesi üzerinden, çok düşük gecikme süreleri ile yüksek kalitede görüntü aktarımı gerçekleştirildi.

Sabit ve mobil teknolojilerde Türkiye’ye ve kullanıcılarına en ileri teknolojileri sunmayı hedefleyen ve çalışmaları ile yatırımlarını bu yönde sürdüren Türk Telekom; bu hedef doğrultusunda hem yerel hem de global düzeyde dünyanın önde gelen şirketleri ile iş birliği yapıyor. Huawei ile olan iş birliğini Barselona’daki kongrede İyi Niyet Sözleşmesi (MoU) TurkTech 1.0’ı imzalayarak güçlendiren Türk Telekom; 5G tabanlı ürün ve hizmetler geliştirerek, Türkiye’nin dijital dönüşümüne hız kazandırmayı ve ülkemize en ileri teknolojileri sunmayı amaçlıyor.

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany ise yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’nin kalkınmasına daha büyük katkılar sağlamak adına bilişim teknolojilerinin kullanıldığı kentleşme, ulaşım, sağlık, eğitim, tarım, enerji ve eğlence gibi alanlarda 5G ve ötesi teknolojilerin sunduğu inovasyona ihtiyacımız var. İşte bu yüzden Türk Telekom olarak, Huawei ile olan İyi Niyet Sözleşmemiz sayesinde 5G uygulama alanlarını geliştirmeyi, bu konudaki testleri hayata geçirmeyi ve nihayetinde şebekelerimizde uygulamayı hedefliyoruz” dedi.

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik hakkında 

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik, yalnızca tüketici için değil; aynı zamanda birçok ticari alanda da içerik ve iletişim tüketiminde devrim yaratacak dönüştürücü teknolojilerin başında geliyor. Bu teknolojiler, özellikle deneyimsel pazarlamada kullanılarak; birçok ürün ya da hizmet henüz satın alınmadan önce paylaşılan deneyimle; sağlayacağı fayda tüketiciye kolayca aktarılabiliyor. Bu tip pazarlama deneyimleri geliştikçe; servis ve içerik sağlayıcıların hem mevcut işletme modellerinden yararlanmasını hem de AR, VR ve destekleyici teknolojilerin sağladığı potansiyeli en üst düzeye çıkaran yeni hizmetler sunmasını sağlayacaktır. 5G ve Bulut Teknolojileri, AR/VR gibi yüksek hız, düşük gecikme; yüksek kalite ve depolama ihtiyacı olan uygulamalar için operatörlere kolaylık sağlayacaktır.

General Mobile’dan yapay zeka destekli GM 9 Plus


CEVAP VER