AB, Roaming Ücretlerini 2018’e Kadar Yürürlükte Tutabilir

AB, Roaming Ücretlerini 2018’e Kadar Yürürlükte Tutabilir

PAYLAŞ

AB içinde roaming ücretlerinin bu yıl sonuna kadar kaldırılmasını isteyen Avrupa Parlamentosu’nun planı, AB dönem başkanlığının hazırladığı bir raporla suya düşebilir.

Avrupa Parlamentosu, AB içinde roaming ücretlerinin bu yıl sonuna kadar kaldırılmasını istemişti. Ancak AB dönem başkanlığının hazırladığı bir teklife göre bu plan, 2018’e kadar ertelenebilir.

AB içinde yurtdışındayken yapılan görüşmelerden alınan roaming ücretlerine son vermek isteyen Avrupa Komisyonu, telekomünikasyon sektöründe reform tekliflerini 2013 yılında sunmuştu. Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz yıl, AB içinde roaming ücretlerinin 2015 sonuna kadar kaldırılması konusunda görüş bildirmişti. AB dönem başkanı Letonya’nın gündeme getirdiği bir teklifte, internete erişim ve telefon görüşmelerinin, belli bir limite kadar yurtiçi tarifesinden ücretlendirilmesi öngörülüyor. Bu limitin ne olacağının detayları henüz bilinmemekle birlikte, ‘yurtiçi tarifesinin aynen uygulanmasının hedeflenmemesi ve normal dışı kullanımın önüne geçilmesi gerektiği’ ifade ediliyor.

Operatörler, bu limit aşıldıktan sonra da dakika ya da MB başına 0.05 Euro’dan fazla ücretlendirmede bulunamayacak. Roaming ücretlerinin kaldırılma süreci, abonelerin yurtdışındayken gerçekleştirdiği görüşmeler için operatörlerin birbirine ödemesi gereken ücretler sebebiyle ağır aksak ilerliyor. Yurtiçi tariflerinin ucuz olduğu Doğu Avrupa ülkeleri, yerli operatörlerin yabancı operatörlere ödemesi gereken ücretlerin düşürülmemesi halinde yurtiçi tarifelerinin de artırılması gerekeceğinden endişe ediyor.BELGIUM-EU-TECHNOLOGY-TELECOMMUNICATIONS

Avrupa Parlamentosu Nisan 2014’te, roaming ücretlerini 2016’da tamamen kaldırma kararı almıştı

AB dönem başkanlığının hazırladığı belgede Avrupa Komisyonu’ndan sektörle ilgili bir değerlendirme hazırlaması ve gerekiyorsa, 2018 ortasına kadar yasa tekliflerini sunması isteniyor. Bu da, roaming ücretlerinin o zamana kadar kaldırılmayacağı anlamına geliyor. AB ülkeleri önümüzdeki hafta Letonya’nın tekliflerini tartışacak. Eğer üye ülkeler arasında anlaşmaya varılırsa, konu Avrupa Parlamentosu ve Komisyon ile görüşülecek.

Reform planının en önemli unsurlarından biriydi
Roaming ücretlerinin kaldırılması, Avrupa Komisyonu’nun telekomünikasyondan bir önceki sorumlu üyesi Neelie Kroes’nin sektörde reform planının en önemli unsurlarından biriydi. AB geçtiğimiz yaz cep telefonundan internete bağlanma ücretlerini yarıya indirmiş, görüşme ücretlerini de dörtte bir oranında düşürmüştü. Avrupa Parlamentosu Nisan 2014’te, roaming ücretlerini 2016’da tamamen kaldırma kararı almıştı.

Ancak 1 Ocak 2015’te AB dönem başkanlığını Letonya’ya devreden İtalya’nın gündemindeki anlaşma taslağında herhangi bir tarih belirtilmemişti. Taslakta, bir AB ülkesindeyken başka bir AB ülkesi ile yurt içi tarifesinden görüşme uygulamasına geçilmesi için ‘kademeli’ bir yol öngörüldü. Belgede, yeni uygulamaya geçileceği tarihin belirlenmesi gerektiğine yer verildi.

Kroes’nin reform teklifleri arasında spektrum tahsisinin Avrupa çapında daha fazla uyuma kavuşturulması ve ihale tarihlerinin belirlenmesinde Avrupa Komisyonu’na daha fazla yetki tanınması öngörülüyordu. Ancak İtalya’nın gündemindeki taslakta, Komisyon’a bu konuyla ilgili yalnızca teklif sunma yetkisi verilirken, nihai karar ulusal kurumlara bırakılıyordu.
AB içinde roaming ücretleri geçen yıl düşürüldü

Bu arada AB ülkelerinden cep telefonu ve mobil internet kullanım ücretlerinde geçtiğimiz yaz indirime gidilmiş, düşen ücretler özellikle ülkeler arası seyahat yapanları ve tatilcileri sevindirmişti. Avrupa’da mobil telefonların kullanımında uygulanan “roaming ücretleri” Avrupa Birliği Komisyonu’nun yeni direktifleri doğrultusunda yüzde 50 oranında düşürülmüştü. Telefonla görüşme, mesajlaşma ve mobil internet ücretleri de ucuzlamıştı. AB üyesi ülkeler arasında telefon görüşmeleri ve SMS mesajları için ödenen ücretler de, daha düşük oranlarda da olsa düşmüştü.

Avrupa Komisyonu’nun o dönemdeki telekomünikasyondan sorumlu üyesi Neelie Kroes, “Roaming ücretlerindeki bu büyük düşüş, hepimiz için büyük bir fark yaratacak” açıklamasında bulunmuştu. Kroes, roaming ücretlerini 2014’ün sonuna kadar tamamen kaldırmayı amaçlıyordu. Üye ülkeler Komisyon’un sunduğu tekliflerde roaming ücretlerinin kaldırılmasına genel olarak karşı çıkmasa da, paketin diğer unsurlarında bazı fikir ayrılıkları yaşanıyordu.

european union

Farklı bir AB ülkesinde internete bağlanmanın ücreti, megabyte başına azami 45 sentten 20 sente düşürülmüştü

Geride bıraktığımız yaz tatiline yetiştirilen yeni indirim çerçevesinde farklı bir AB ülkesinde internete bağlanmanın ücreti, megabyte başına azami 45 sentten 20 sente düşürülmüştü. Alınan kararla, başka bir AB ülkesindeyken arama yapmanın ücreti dakika başına 24 sentten 19 sente, aranmanın ücreti ise 7 sentten 5 sente düşürüldü. Şu anda kullanıcılar aynı zamanda SMS göndermek için 8 sent yerine 6 sent ödüyor.

AP roaming ücretlerinin kaldırılmasına onay vermişti

Diğer taraftan, Avrupa Parlamentosu (AP), yurtdışında yapılan cep telefonu aramalarından ve mobil internet kullanımından alınan roaming ücretlerinin 2015 yılı sonunda kaldırılmasına ilişkin planı Nisan 2014’te onaylamıştı. Roaming ücretlerinin kaldırılmasını öngören düzenlemeler AP’de 534’e karşı 25 oyla kabul edilmişti.

O dönem AP’den çıkan kararla ilgili bir yazılı açıklama yapan Kroes, “Hemen hepimiz, günlük yaşamımızın bir parçası olarak mobil ve internet bağlantılarına ihtiyaç duyuyoruz. Ne satın aldığımızı bilmek isteriz, dolandırılmamış olmamız gerekir, fikrimizi değiştirme fırsatına sahip olmamız gerekir. Şirketlerin hepimize hizmet sağlama fırsatı bulması gerekir ve bu düzenleme bunu daha kolay bir şekilde yapabilmelerini sağlıyor. Bu bir kazan-kazan durumudur. 2010 yılında, 2015 sonuna kadar roaming ücretlerini kaldırma sözü vermiştim. Bu sonuca ulaşmamıza bir adım kaldı” ifadelerinde bulunmuştu.

Şubat 2014’te yayımlanan bir Komisyon raporu, AB vatandaşlarının bir başka AB ülkesindeyken cep telefonu ve mobil internet kullanımını büyük ölçüde kısıtladığını gösteriyordu. Roaming ücretlerinin kaldırılması, AB telekomünikasyon pazarında reforma yönelik daha geniş kapsamlı bir düzenleme paketinin bir parçasını oluşturuyordu.

AP üyeleri roaming ücretlerinin bu yıl kaldırılmasını istiyor

AB dönem başkanlığının hazırladığı bir raporla 2018’e kadar kaldırılması tehlikeye giren roaming ücretlerinin kaldırılması hakkında yine de AP üyeleri konuyla ilgili olarak Avrupa Komisyonu’ndan daha iddialı teklifler sundu ve roaming ücretlerinin bu yıldan itibaren kaldırılmasını istedi.

AP’nin sanayi komitesi, Avrupa Komisyonu’nun dijital gündemden sorumlu eski üyesi Neelie Kroes’nin AB telekomünikasyon sektöründe reform planlarından daha iddialı teklifler hazırladı. Kroes’nin planında roaming ücretlerinin 2016 yılında kaldırılması öngörülüyordu.

Komiteden aynı zamanda ‘internet tarafsızlığına’ da destek geldi ve telekomünikasyon şirketlerinin, içerik sağlayıcıların hizmetlerini daha hızlı bir şekilde sunabilmesi için daha fazla ücret talep edilmesiyle ilgili endişeler dile getirildi. Komitenin teklifinin yasalaşması için AP genel kurulu ve 28 AB ülkesinin de onayını alması gerekiyor.


CEVAP VER