Activision Modern Warfare Karakteri Yüzünden Davalık Oldu

Google News Abone Ol

Activision popüler oyunu Call of Duty: Modern Warfare karakteri Mara karakteri yüzünden yargılık oldu. Bir yazar dev oyun firmasını yarattığı karakteri kaynak aldıkları gerekçesiyle dava etti.

Dev oyun firması Activision telif hakları sebepli bir dava ile karşı karşıya. Yazar, fotoğrafçı ve video sanatçısı Clayton Haugen Call of Duty: Modern Warfare oyununda yer alan Mara karakterinin kendi yarattığı karakterden esinle izinsiz kullanıldığı iddiasında. Buna karşılık olarak ise 2017 yapımı November Renaissance öyküsünü gösteriyor. Üstelik yazarın planı bu hikayeyi bir filme dönüştürmek.

November Renaissance’ın baş karakterinin ismi Cade Janus. Bu karakter yakın gelecekteki kurumsal savaşta yer alan kadın bir savaşçı. Bu savaşçıyı insan dışı istihbarat yönetiyor. Haugen, başrolde bir kadını seçmesinin sebebini doymuş bir tür olan aksiyon ve bilimkurguda kadın bir baş karakterin onu ayıracağı düşüncesiyle seçmiş. Oysaki hikaye bu yüzeysel bakışta insana biraz Deus Ex isimli oyunu andırmıyor değil.

Bu proje 2012’nin başlarından kalma başarılı bir Kickstarter kampanyasına dayanıyor. Ancak, davadaki filmin bu önceki açıklaması daha farklı. Gelgelelim bu kulağa oldukça normal bir B film hazırlığı gibi geliyor. Ancak, Haugen karakterini garanti altına almak için gerekli her şeyi yapmış. Hatta karakterin konsept çekimleri için bir oyuncuyla da anlaşmış. Sonrasında karakterin askeri donanımlarla görsel bir portföyünü oluşturmuş. Bu hazırladığı içeriklerle de Amerika Birleşik Devletleri Telif Bürosu’na başvurmuş.

Activision oyunu Modern Warfare ile November Renaissance’ın bağlantısı ne?

Haugen önce bu fikrini film stüdyolarına sunmuş. Hatta hazırladığı fotoğrafları web sitesi, Instagram ve bir dizi takvimde yayınlamış. Activision da olaya burada dahil oluyor. Haugen bir yayıncının fotoğrafları bilgisi ya da izni olmadan kopyaladığını ve Call of Duty: Black Ops 4 için hazırlanan geliştirme belgelerinde kullandığını iddia ediyor. Görsellerin modern insanı yansıtmak için kullanıldığını düşünüyor.

İddiaya göre oyun firması sonraki oyunda daha da ileri gitmiş. O oyun Call of Duty: Modern Warfare. Davaya konu olan iddiada Infinity Ward’un aynı makyaj sanatçısını işe almış. Oyun için kullanılan modelin saçları doğrudan Cade Janus’tan geliyor. Oyun firmasının kadınlar için uygun bir asker kıyafeti olmadığını bu sebeple bunun için de Cade Janus fotoğraflarından yararlanıldığı da iddia ediliyor. Hatta fotoğraflarda kullanılan kıyafetlerin de kendisinden istendiğini söylüyor Haugen.

Bu durumda Haugen ve Activision’un çok benzer iki karakteri amaçladıklarını söylemeliyiz. Sonuç olarak da çok benzer iki karakterin yaratılması da gayet doğal. Activision’ın fotoğrafları incelemiş olma ihtimali de pek tabii bulunuyor. Ancak sanatçılar karakter yaratırken birçok esin kaynağı kullanırlar. Ayrıca bir modelin tasarım sürecinde örnek alınmasının da başlı başına bir ihlal olmadığı ifade ediliyor.

Diğer haberler

>> 60 Yatırıp 3200 Kazandı: Borsa Yatırımcısı Bakın Neye Yatırım Yaptı!

>> Sony PlayStation 5 Geçen Sene 4.5 Milyon Adet Sattı


CEVAP VER