Sony PlayStation 5 Geçen Sene 4.5 Milyon Adet Sattı

PlayStation 5 Alınır mı

Geçen yıl için Sony PlayStation 5 satışları 4.5 milyon adet oldu. Halbuki yeni nesil konsolların tedariğinde büyük bir sıkıntı yaşanmaya devam ediyor. Bu veriler firmanın 2020 raporlarından geliyor.

Sadece 2020 yılı içinde 4.5 milyon PlayStation 5 müşterilere ulaştı. Firmanın yayınladığı 2020 için yayınladığı en son gelir raporları bu bilgiyi içeriyor. Özellikle bu sayı Kasım’da gerçekleşen lansmandan bu yana stokları çok zor bulunan konsolun nasıl bir ilgi topladığını gösteriyor.

Bir önceki konsol PlayStation 4’e olan talep Ekim-Aralık döneminde 1.4 milyon adet idi. Kısacası bu konsol bir yıl öncesine göre yüzde 77 daha az ilgi gördü. Salgının vurduğu yaz sürecinde ise Sony, çok sayıda PlayStation 4 satmayı başardı.

Oyun departmanı, Sony’nin yüzünü geçen seneye göre daha fazla güldürdü. Aynı zamanda analistler bunun PlayStation tarihinin en iyi çeyreği olduğunu söyledi. Gelir belli ölçüde PlayStation 5 ile karışık olarak %40 arttı. Firma çeyrek gelirinin 883,2 milyar yen yani 8,4 milyar dolar olduğuna raporda yer verdi. Oyun satışları da arttı. PlayStation Plus abonelikleri ve PlayStation 4 donanımında kârlılık da arttı. Şirketin işletme gelirleri 80,2 milyar yen yani 763 milyon dolar oldu. O halde bu kalemdeki artışın da geçen seneye oranla %50 olduğunu söylemek gerek.

Sony PlayStation 5 zararına satılıyor!

Sony PlayStation 5’in piyasada yer almasıyla harcamalarının kârlarında bir miktar düşüşe sebep olduğunu doğruladı. Bununla birlikte PlayStation 5’in satıldığı fiyata göre daha yüksek maliyetle üretildiğini açıkladılar. Firma bu zararın stratejik sebeplerle olduğunu söyledi.

Satın alabilmeyi başaran 4 milyon civarı mutlu PlayStation 5 sahibi var. Oysa bu sayının katbekat fazlası da stokları sürekli olarak kontrol etmeyi sürdürüyor. O yüzden bu satış miktarı ile ilgili yapılacak hiçbir yorum doğru olmaz. Ancak en azından konsolun lansman sürecini PlayStation 4 ile karşılaştırmak mümkün. PlayStation 4 de lansmanının yapıldığı çeyrekte 4.5 milyon adet satmıştı. Buradan harektle eğer arz, talebi karşılayabilseydi firma geçtiğimiz neslin başarısını büyük oranda geçebilirdi.

Microsoft ise Xbox Series S ve Series X modelleri için spesifik sayılar açıklamadı. Ancak amerikan teknoloji devi donanım gelirlerinin yüzde 86 arttığını ve bunun altındaki en büyük sebebin konsollar olduğunu söylemişti. Xbox tarafının içerik gelirlerinin ise %40 arttığı verilen bir başka bilgiydi.

Diğer haberler:

>> PS5 oyun konsolunda bulunan en iyi 4 ücretsiz video oyunu!

>> Sony Xperia Pro dudak uçuklatan fiyatı ile satışa sunuldu!