Elation Freedom 1903 Beygir Elektrikli Süper Araba

Google News Abone Ol

Amerikan bir üretici olan Elation 1903 beygir üreten Freedom modelini gösterdi. Freedom, 418 km/h hıza ulaşacak. Aracın 0-100 hızlanması ise iki saniyenin altında olacak.

Amerikan start-up şirketi Elation, motor üreticisi Cascadia Motion ile ortaklaşa 1903 bg gücünde elektrikli bir hiper otomobil geliştiriyor. Öncelikle aracın ismi Freedom yani özgürlük. Bu otomobil firmanın ürettiği ilk araç olma özelliği taşıyacak. Bu araç özellikle 1985 beygir gücündeki Aspark Owl ve 1900 beygir güündeki Pininfarina Battista ile rekabet edecek.

Freedom, “yüksek performanslı elektrikli sürüş sistemi” ile güç sağlıyor. Ayrıca bu sistem bir Cascadia Motion tasarımı. Firma elektrikli motor üretimde uzmanlaşmış bir marka. Standart olarak bu sistem 1427 beygir üretiyor. Ancak mühendisler aracın gücünü artırmak için ciddi bir çalışma yapmış. Bu çalışma sonucu aracın gücü 1903 beygire yükselmiş. Araç ayrıca 1441 newton metre tork gücünü tekerlere iletebilecek kapasitede.

Elation Freedom insan sınırlarını zorlayan bir ivmelenmeye sahip

Elation’un iddiası aracın 260 mph yani 418 km/h azami hıza sahip olacağı. Burada asıl göz korkutan rakam 0-100 hızlanmasının sadece 1.8 saniye olacak olması. Kaç kişinin bu ivmelenme hızında sakin kalabileceği ise muamma. Bu araç dünyadaki en çabuk araçlardan biri olacak. Araç bu gücü iki zamanlı otomatik şanzıman ile dört tekerleğe de ulaştıracak.

Üstelik bu bilgilerin yanında firma Freedom’un 650 km’ye yakın bir menzile ulaşabileceğini söyledi. Araç iki farklı batarya seçeneği sunacak. Bunlar 100 kWh ve 200 kWh olan iki farklı batarya tipi. Ayrıca bu devasa batarya paketleri güçlü bir şarj sistemiyle 20 dakika içinde dolmuş olacak.

Freedom’un bir özelliği de Amerika’da el ile üretilen ilk elektrikli süper araba olacak olması. Aracın prototip versiyonu da geçtiğimiz sene gösterildi. Ayrıca aracın ilk üretim örneklerini 2022 yılında müşteriler kullanmaya başlayacak. Aracın şasisi tamamen karbon-fiber olarak tasarlanmış.

Firmanın kurucuları Carlos Satulovsky ve Mauro Saravia 1984’ten beri birlikte çalışıyorlar. Aracın fiyatı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Ancak aracın Amerika Birleşik devletlerinde yaklaşık 2 milyon dolar seviyesinde satılacağı tahmin ediliyor.

Diğer haberler

>> Tesla Dokunmatik Ekran Sorunlu 135 Bin Aracı Geri Çağırdı

>> Android Destekli Ford Otomobiller 2023’te Yollarda Olacak


CEVAP VER