Adobe Flash Player için en son güncelleme çıktı

Adobe Flash Windows 10

Adobe Flash Player için son güncelleme bugün yayınlandı. Artık Flash Player’e veda etmenin vakti geldi. İşte fişinin çekileceği o tarih.

Kapanmasından birkaç hafta önce Adobe Flash Player için son bir güncelleme yayınlandı. Ancak firma güncelleme ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek yerine bu güncelleme ile yıllardır faliyet gösteren yazılımı ismine yakışır bir şekilde uğurlamayı tercih etti.

Adobe; “Bugün, Çin’in dışındaki tüm bölgeler için Flash Player’ın planlanan son sürümü yayınlandı. Son yirmi yılda harika Flash Player içeriği kullanan ve yaratan tüm müşterilerimize ve geliştiricilerimize teşekkür etmek istiyoruz. Flash’ın web içeriğini animasyon, etkileşim, ses ve video genelinde geliştirmede çok önemli bir role sahip olmasından gurur duyuyoruz. Bir sonraki dijital deneyimler çağına öncülük etmekten heyecan duyuyoruz.” ifadesini kullandı.

Efsane isim Adobe Flash Player bu yılbaşı tamamen tarih olacak

Şirket, 31 Aralık 2020’den sonra artık Flash Player’ı desteklemeyecek ve Adobe, 12 Ocak 2021’den itibaren Flash içeriğinin Flash Player’da çalışmasını engelleyecek. Adobe, önlem olarak, tüm kullanıcıların sistemlerini korumalarına yardımcı olmak için Flash Player’ı kaldırmalarını öneriyor.

Bir süredir, Adobe’un periyodik olarak kullanıcılardan Flash Player’ı kaldırmalarını istediğine şahitlik ediyoruz. Flash Player’ın kaldırılması isteğe bağlı olsa da, Adobe’un bu konudaki tutumu çok sert. Adobe’a göre Flash Player’da artık güvenlik açıkları olacak ve uygulama desteklenmeyecek. Bu yüzden Windows ve macOS cihazlardan derhal kaldırılması gerekiyor.

Adobe Flash Player

Şirket, Apple, Google, Microsoft, Mozilla ve Facebook gibi teknoloji devlerinin ürünlerinden Flash tabanlı içerik ve hizmetleri aşamalı olarak kaldırmayı kabul etmesinden sonra 2017’de Flash EOL’u duyurdu.

Tarayıcıların çoğu ürünlerinde Flash’ı zaten devre dışı bırakmış olsa da, birçoğu Aralık 2020 ve Ocak 2021 boyunca Flash eklentisini kod tabanlarından kaldırmaya çalışıyor. Sosyal medya devinin oyunlarını Flash’tan HTML5’e ve JavaScript’e zaten aktardığını belirtmek gerekiyor. Flash’ın yerini artık daha hızlı ve daha güvenli olan HTML5 alacak. Flash kullanan siteler ise ya sitelerini güncelleyecekler ya da tarih olup gidecekler.

İlgili Haberler

>> Adobe Illustrator iPad için çıktı! İndir!

>> Tech Data ile Adobe Türkiye için el sıkıştı!