Charles Geschke: PDF ve Adobe’de İmzası Olan İsim 81 Yaşında Vefat Etti

Adobe’nin kurucularından ve PDF’i bulan isimlerden Charles Geschke 81 yaşında vefat etti. Geschke ayrıca kaçırma olayından da kurtulmuştu.

Chuck ismini kullanan Charles Geschke 81 yaşında hayatını kaybetti. Teknoloji dünyasının önemli ismi kurucularından olduğu Adobe’de PDF’i geliştiren ekip içinde yer alıyordu. Firma bu üzücü olay için bir de açıklama paylaştı. Bununla birlikte, Adobe’un CEO’su Shantanu Narayen de konu ile ilgili çalışanlara bir e-posta gönderdi. Açıklamada şu ifadeler yer alıyordu:

“Bu, tüm Adobe topluluğu ve yıllardır rehber ve kahraman olduğu teknoloji endüstrisi için büyük kayıp. Adobe’nin ortak kurucuları Chuck ve John Warnock, insanların yaratma ve iletişim kurma yöntemlerinde devrim yaratan bir yazılım geliştirdiler.”

Geschke, Pittsburgh’daki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden doktora derecesine sahip. Bunun ardından, Warnock ile tanıştığı Xerox Palo Alto Araştırma Merkezi’nde işe başladı. İkili, 1982’de Xerox’tan ayrılarak Adobe isminde bir şirket kurdular. İlk ürünleri, masaüstü yayıncılık endüstrisinin gelişmesine yardımcı olan programlama dili olan Adobe PostScript’ti.

Charles Geschke uzun yıllar Adobe’un başarısı için çalıştı

Geschke, Aralık 1986’dan Temmuz 1994’e kadar Adobe’nin işletme müdürü görevini yürüttü. Sonrasında, Nisan 1989’dan Nisan 2000’de emekli olana kadar firmada başkanlık yaptı. Ayrıca, Eylül 1997’den Ocak 2017’ye kadar Warnock ile beraber yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptı. Geschke 2020’de görevini devredene kadar firmanın yönetim kurulu üyesiydi.

Warnock yoldaşı Charkes Geschke’nin kaybıyla ilgili şunları söyledi:

“Daha iyi, daha sevilesi veya daha yetenekli bir iş ortağına sahip olmayı asla hayal edemezdim. Hayatımızda Chuck’ın artık olmaması büyük bir boşluk bırakacak ve onu tanıyan herkes için durum farksız olacak.”

Geschke’nin hatırlanacağı bir başka olay ise 1992’de başına gelen kaçırılma olayı. İki adam tarafından işe gittiği bir sabah kaçırılmış ve dört gün alıkonulmuştu. Haydutlar ünlü işadamını geri vermek için fidye talep etse de FBI Geschke’yi kurtardı.

Charles Geschke

Ayrıca ünlü isim ve Warnock’un 2009 yılında kazandıkları dönemin ABD başkanı Barrack Obama’nın verdiği Milli Teknoloji Madalyası’nı aldı. 2008’de verdiği bir demeçte başarısını kısaca şöyle tanımladı:

“Başladığımızda, John ve ben çalışmak isteyeceğimiz bir şirket kurmak istedik. Neden çalışmak istemediğiniz bir iş kurasınız?”

Diğer haberler:

>> Netflix Çocuklar İçin Yepyeni Tasarımlarla Geliyor: Büyük Bir Değişikliğe Hazır Olun

>> NASA Mars Helikopteri Ne Zaman Uçuşa Başlayacak: İşte Herkesin Merak Ettiği Sorunun Cevabı