Amazon Echo ve Google Home, size dokunmadan kalp atışınızı izleyebilir. Nasıl mı?


Amazon Echo ve Google Home ile hayat biraz daha kolay. Geliştirilen yeni bir akıllı hoparlör sistemi, kalp ritminizde düzensizlik var ise bunu algılayabilir ve hayatınızı kurtarabilir.

.

Bilim adamları, kalp ritmlerinin takibi ve eğer düzensizlik varsa bunun takibinin sağlanması için yeni bir akıllı hoparlör sistemi geliştirdi. Bu sistem, Amazon Echo ve Google Home gibi servislerden destek alıyor.

Yapay zeka destekli sistem, kişiyi rahatsız etmeden takibe alıyor ve bunu yaparken de yayılan ses dalgalarını analiz ediyor.

Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bu sistemin neredeyse tıbbi sınıftaki EKG monitörleri kadar iyi sonuçlar saptayabildiğini ortaya çıkardı. Bu da düzenli ve düzensiz kalp atışlarının ilk kez herhangi bir temas olmadan izlenebileceği anlamını taşıyor.

Sistem, bu tespitler için iki farklı algoritmayla hareket ediyor. İlk etapta kalp atışlarının bulunabilmesi için tüm akıllı hoparlörler ve mikrofonlardan yardım alınıyor ve gelen sinyaller analiz ediliyor.

İkinci etapta ise, iki kalp atışının arasındaki sürenin hesaplanabilmesi için sinyal belirlemesi yapılıyor.

Sistem, şu an kalp ritmi konusunda sıkıntı yaşayan herhangi birine yardım edebilir düzeyde çalışabiliyor. Öte yandan, istenildiği takdirde bu sistemin uyku bozukluğu gibi sorunlar için de kullanılabileceği söyleniyor.

Amazon Echo ve Google Home, size dokunmadan kalp atışınızı izleyebilir. Nasıl mı?

Yakında akıllı saat ve akıllı bilekliklerin yerini bu tip teknolojiler alabilir

Günümüzde pek çok akıllı bileklik ve akıllı saatte, kalp ritmi takibi özelliği bulunuyor. Bu cihazlar, eğer bir sorun varsa da bunu hemen kullanıcısına haber vererek önlem almasını sağlayabiliyor. Tabii bu tip cihazlar, tıbbı cihazlar statüsünde yer almıyorlar, bunu hatırlatmakta fayda var. Yakın zamanda ise bu tip ölçümleri tamamen kablosuz olarak yapabilmek de mümkün olacak. Dolayısıyla birkaç senedir sıklıkla dillendirilen “akıllı ev, akıllı yaşam” konsepti tam da buna tekabül ediyor diyebiliriz.

Peki Amazon Echo ve Google Home nedir, biliyor musunuz?

Amazon Echo, Amazon tarafından geliştirilen akıllı hoparlör ailesinin genel ismi. Sanal asistan Alexa’yı da bünyesinde barındıran bu aile, sesli komutlar algılayabiliyor ve pek çok talebe göre çözümler üretebiliyor.

Google Home, ya da şimdiki güncel adıyla Google Nest ise, Google’ın geliştirdiği akıllı hoparlör ailesinin genel ismi. Bu sistemde de Google’ın sanal asistanı bulunuyor ve sesli komutlarla yönetilebiliyor. Bu ailenin şimdiye kadar 52 milyon ünite satıldığını ekleyelim.

>> Apple AirPods 3 görselleri sızdırıldı: İşte detaylar


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here