Instagram algoritması kullanıcıları COVID19 hakkında yanlış bilgilere itiyor

Instagram algoritması kullanıcıları COVID19 hakkında yanlış bilgilere itiyor

Instagram algoritması Covid 19 da dahil pek çok konu hakkında kullanıcılara yanlış önerimlerde mi bulunuyor? İşte araştırma sonuçları.

Dijital Nefretle Mücadele Merkezi (CCDH), bir süre önce Instagram’da 15 tane test hesabı açtı. Bu hesaplara her gün login oldu ve rastgele hesaplar takip etti. Gönderileri beğenerek nasıl sonuçlarla karşılaşılacağını görmek istedi.

Eğer yeni bir hesabınız varsa, Instagram’ın size öneri yapabilmesi için hangi hesapları takip ettiğiniz ve ne tip gönderileri beğendiğiniz önemli. Buna göre de algoritma harekete geçiyor ve “Bunlar da hoşunuza gidebilir” temelinde size önerilerde bulunuyor. CCDH ise, bu öneriler arasında yanlış bilgiler paylaşan ve nefret söylemlerinde bulunan hesapların da olduğunu iddia ediyor.

Kurum, Instagram’daki test hesaplarını aktif ettikten sonra, 14 Eylül ile 16 Kasım 2020 tarihini kapsayan dönemi inceledi ve kanıt olması açısından bazı ekran görüntüleri de aldı. Bu gönderiler arasında Covid ile ilgili yanlış bilgiler olduğu gibi, Amerikan seçimleri hakkında yanlış bilgiler de vardı.

Instagram algoritması kullanıcıları COVID19 hakkında yanlış bilgilere itiyor

Instagram algoritması, pek çok konuda hatalı bilgiye itiyor, ama ilk sırada Covid 19 var

Kurum, bu süreçte Instagram’ın tavsiye ettiği 104 gönderinin yanlış bilgilerden oluştuğunu belirtiyor. Bu gönderilerin yarısından fazlasının da Covid ile ilgili olduğunu ekliyor.

CCDH CEO’su Imran Ahmed, bu yanlış bilgilere yönlendirme düzeninin bilerek yapıldığını savunuyor. Instagram için içeriğin önemli olmadığını, kazancın önemli olduğunu ifade ediyor.

Instagram’daki algoritmayı eleştiren pek çok kullanıcı da var. Öte yandan, konuyla ilgili bir Facebook temsilcisinin açıklaması da önemli. “Bu 5 aylık, eski bir çalışma. Bir araştırma için 104 gönderi de oldukça ufak bir dilim.”

Yani kısacası Facebook, araştırmanın dikkate alınacak özellikte olmadığını ifade etmiş.

>> Apple AirPods 3 görselleri sızdırıldı: İşte detaylar


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here