AMD İlk Çeyrek Rekoru Kırdı: Kripto Paranın Başarıdaki Yeri Neydi?

Lisa Su bu gelir artışının kripto para kaynaklı olduğu düşüncesine katılmıyor

AMD bu yılın ilk çeyrek raporunu paylaştı. Sonuçta firma bu sene için rekor bir kazanç elde ettiğini duyurdu. Geçen yıla göre artış oranı ise inanılmaz bir noktada yer aldı.

AMD yılın ilk çeyreği için geleneksel bilgilendirmesini gerçekleştirdi. Böylece firma 3.45 milyar dolar ile 2021 yılında bir rekora imza attı. Bu sayı geçtiğimiz yıla göre tamı tamına yüzde 93 artış anlamına geliyor. Şirketin bilgi işlem ve grafik departmanı özellikle parladı. Şirket geçen yıl bu departmandan 1.4 milyar dolar gelir elde etmişti. Bu sene bu gelirin miktarı 2.1 milyar dolara yükseldi. Firmanın işletme kârında da ciddi bir artış yakaladı. Kısacası bu gelir kaleminde geçen sene 262 milyon dolar olan gelir, bu sene 485 milyon dolar noktasına geldi.

Donanıma olan talep artışı bu sayılar konusunda şaşırmamamız için yeterli bir neden durumunda. Ne var ki gelir duyurusu ile birlikte basının soruları yanıtlanırken basın ve şirket arasında görüş ayrılığı yaşandı. Basın tarafı bu geliri kripto para madenciliğinin yarattığı hareketliliğe dayandırdı. Buna karşın AMD CEO’su Lisa Su kârın bu kaleme dayandırılmasına şaşırdı.

Lisa Su

Lisa Su bu gelir artışının kripto para kaynaklı olduğu düşüncesine katılmıyor

AMD CEO’su Lisa Su, analist ve eski Amerika Bankası çalışanı Merrill Lynch ile yaptığı söyleşide bu konu ile ilgili görüşlerini dile getirdi:

“Kripto konusunda bir soru sordunuz. Gelirlerimizde kriptonun etkisi ihmal edilebilecek bir noktadadır. Bu artış gerçekten yeni ürünlerin müşteriler tarafından nasıl benimsendiğinin bir göstergesi.”

Bu açıklamalar kamuoyu görüşü ile çelişki içinde. Lakin bu gelir artışının kripto para ile bağlantısını gerçek anlamda kurmanın bir yolu da bulunmuyor. Oyun ekran kartlarının satışındaki inanılmaz artış bir gerçek. Ancak bu satışlar ne kadar kripto para ile ilgili bunu bilemiyoruz. Piyasadaki kıtlık bu kartların oyuncular tarafından toplanması anlamına da gelmesi muhtemel.

Buna paralel Nvidia’nın madencilik talebini oyun ekran kartlarından uzaklaştırma çabası durumun ciddiyetini gösteriyor. Bu amaçla firma madencilik amaçlı kartlarını cazip hale getirmek için ciddi çalışma içinde. Sonuçta bu kartlar Nvidia’yı bile şaşırtacak noktada talep de topluyor. Nvidia her ne kadar delik deşik bir halde de olsa oyun kartlarında madenciliği önleyen önlemleri de artırarak sürdürmeye çalışıyor.

Diğer haberler:

>> CES 2022 Las Vegas’ta Olağan Şekilde Düzenlenecek

>> Intel, Arm ile Olan Mücadelesinde Ortak Tasarım x86 İşlemcilere Yönelecek