İkinci El Ekran Kartı Almak Adeta Bir Piyango: Madencilik Kartlarına Dikkat!

Madencilikten gelen talep azalsa da sıfır bir tane yerine ikinci el ekran kartı bulmak hala tercih ediliyor

Ekran kartı üreticisi Palit Microsystems madencilikten çıkan ikinci el kartlardaki riskte dikkat çekti. Kısacası bu kartlar her yıl %10’a kadar performans kaybı ihtimaliyle karşı karşıya. İşte açıklamanın detayları…

Madencilik için çalışan bir grafik çipi yıllık %10’a varan performans kaybına uğruyor. Bu açıklama ekran kartı piyasasının tecrübeli markası Palit Microsystems’ten geldi. Firma temsilcileri özellikle konu hakkında yaptıkları açıklamada artık çokça karşımıza çıkmaya başlayan ikinci el ekran kartı riskine dikkat çektiler.

Oyuncuların çok ucuz olduğu için tercih ettikleri bu kartları almadan önce iyi düşünmeleri önerisi geldi. Çünkü tamamı olmasa da önemli miktarda ikinci el kart daha önce madencilikte yer alıyor. Üstelik bu kartlardan yine önemli kısmı normalin çok üstünde bir performansla çalışmak durumunda. Bu yüzden bu kartları almak adeta bir piyango olarak tanımlanıyor. Normalde 7/24 tam performans oyun oynanmayacağı düşünülerek hazırlanan ekran kartları madencilikte bu şekilde çalışmak zorunda.Güncelleme ile Ethereum madenciliği değişirken ücretlendirmede de farklı bir anlayış başlayacakÇin’in kripto para madenciliğini caydıran önlemleri bu endişeleri artıran bir sebep oldu. Ülkede kripto para madenciliği yapmak eskisi kadar mantıklı olmayınca birçok girişimci işi bıraktı. Bu yüzden daha önce madencilik için çalışan birçok ekran kartı piyasaya çıkmış oldu. Kripto paralarda yaşanan kazanç düşüşü dünyanın tamamında bu tarz kartların ikinci el pazarına gelmesini sağladı.

 

Madencilikten gelen talep azalsa da sıfır bir tane yerine ikinci el ekran kartı bulmak hala tercih ediliyor

Kripto para üretimi için satılan yeni ekran kartı miktarı azalıyor. Ne var ki salgının da etkisiyle artan talep hala karşılanmaktan uzak. Bu yüzden daha az para harcamak isteyen oyuncular gibi insanlar ikinci el uygun fiyatlı kartları cazip buluyor. Bu kartların da ciddi kısmı hor kullanılmış halde oluyor. Üstelik bu kartların madencilikten çıktığını gizlemek için de yanıltıcı davranışlarla sık sık karşılaşmak mümkün.

Jon Peddie Research ekran kartı pazarı içinde kripto amacıyla gerçekleşen satışın 2021 ilk çeyreği itibariyle payını açıkladı

Yakında Ethereum madenciliğinin de ekran kartlarından uzaklaşacak olması işleri iyice karmaşık hale getirecek. O zaman piyasada çok daha fazla ikinci el ekran kartı göreceğiz. Böylece ikinci el ekran kartı almak tamamen bir şans işine dönecek. Bu yüzden uzmanlar öncelikle kartın üzerinde bir tamir izi olmadığından emin olmanızı öneriyor. Eğer kartta bir çalışma yapıldığı dikkatinizi çekerse bu kartın süresi dolmasa bile garanti dışı olduğundan emin olursunuz. Ayrıca eğer yüz yüze alışveriş yapıyorsanız en azından kartı bir benchmark ile test etmeniz yararlı olacaktır. Bu riskleri tamamen ortadan kaldırmasa bile en azından o an kartın doğru çalıştığını size gösterecektir.

Diğer haberler:

>> Merkez Bankası Dijital Para Konusunda Israrcı: Pilot Uygulama Başlamak Üzere 

>> Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak: Milli Eğitim Bakanlığı Kesin Açıklamalar Yaptı