Çin Kripto Para Madenciliği Amaçlı Ekran Kartı Talebini Azalttı

Apple kurucusunun Bitcoin açıklaması

Kripto para madenciliği için ciddi ekran kartı satışı gerçekleşen özellikle Çin kaynaklı talep azalıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan ASRock firması müjdeyi verdi. Açıklamanın detayları ise haberimizde…

AMD grafik çipleri tabanlı ekran kartı üreten firma ASRock, kripto para kaynaklı ekran kartı talebinin düştüğünü açıkladı. ASRock, özellikle ürettiği anakartlarla bilinen bir firma. Bununla birlikte 2012’den bu yana Radeon ekran kartı modelleriyle de karşımıza çıkıyorlar.

Firma, yaptığı açıklamada ise kripto para madenciliği sebepli ekran kartı talebinin azalma emareleri gösterdiğini bildirdi. Lakin bildiğiniz gibi ekran kartı üretiminde kullanılan çiplerin üretimindeki sorun ise artarak devam ediyor. Yine de, madencilik talebinin düşüşüne rağmen toplam talebin artmaya devam etmesi beklentisi var. Daha somut bir ifadeyle ASRock, yılın ikinci yarısında AMD ekran kartı sevkiyatının artmasını bekliyor.

Bu tahmine rağmen firma yılın ikinci yarısının karmaşık olmasını bekliyor. Yılın ikinci yarısı birçok ülkede satışların arttığı tatil dönemlerini kapsıyor. Bu yüzden madencilik talebinin düşmesine rağmen kişisel kullanım talebinin yükselmesi bekleniyor. Bu yüzden bu süreçte bir RX 6000 serisi kart almayı planlıyorsanız stokları yakından takip etmenizi öneririz.

Çin tüketicisinin kripto para madenciliği için aldığı kart miktarı düşse de tüketici açlığını doyurmak kolay olmayacak

Oysa madencilik talebinin düşmesinin kişisel bilgisayar kullanıcıları için iyi haber olmasını beklerdik. Lakin tüketiciler tabiri caizse bir zombi sürüsü gibi raflara koyulan her bir kartı almak için bekleyişte. Ne yazık ki kripto para madenciliğinin de bıçak gibi kesilmesini bekleyemeyiz. Ve fakat kârlılık düştükçe özellikle çok sayıda alım yapan büyük madencilerin azalmasını beklemek mantıklı olur.

Biraz ümit veren şeylerden de bahsetmek gerek. Bunlardan ilki popüler kripto para birimi ethereum madenciliğinin önümüzdeki aylarda sona ermesinin beklenmesi. Blok zinciri ağı artık sistemdeki işlemler için ekran kartlarının güçlerini kullanmamayı planlıyor. Bu yüzden madenciliğin önemli bir kısmını oluşturan ethereum biriminin hesaptan çıkmasını varsaymak mümkün. Bu da ethereum madencilerinin diğer birimlere geçerek oradaki ekran kartı ihtiyacını düşürmesi demek. Son olarak, yakın zamanda kripto para birimlerinin yaşadığı ciddi değer kaybı da bilgisayar alacaklar için iyi haber olarak yorumlanabilir.

Diğer haberler:

>> Bitcoin Madencileri Çin’den Çıkmaya Başladı: Elektrik Harcamaları Yüzünden Resmen Kovuldular

>>Chia Coin madenciliği nasıl yapılır: Bu yöntemlerle çok kolay madencilik yapabilirsiniz