Nvidia Ekran Kartları Hacklenerek Daha Fazla Sayıda Video İşleyebiliyor

Firmalar kurumsal amaçlı seriler için bu tür kilitlere başvuruyor ancak Nvidia Ekran Kartları için durum değişebilir
Google News Abone Ol

Üretkenlik adına Nvidia ekran kartları hacklediler. Ortaya çıkan rapora göre basit bir hack işlemiyle bu kartların video işleme performansı arttı.

Bir gurup meraklı kullanıcı Nvidia kartlarında merak uyandıran bir geliştirme yaptı. Bu sayede kartların vGPU yani grafik işlemci sanallaştırma kilidi kalkıyor. Normalde bu özellik sadece belirli profesyonel kartlarda yer alıyor. Normalde bu sanallaştırma özelliği grafik işlemcilerde olmasına rağmen yazılım tarafında çalışmıyor. Ne var ki meraklılar bu özelliği açmak için çaba göstermeye hazırdı. Sonuçta da bu özelliği açmayı başardılar.

vGPU Nvidia

Reddit isimli forum sitesinde ortaya çıkan bir gönderinin iddiasına göre ise bu engelin aşılması amacı başarıya ulaştı. Normalde Tesla ve Quadro gibi pahalı kartlarda olan bu özelliğin bu sayede GeForce ürünlerine gelmesi mümkün. Bu durum, belki de bazı şirketler için binlerce dolarlık bir tasarruf anlamına geliyor.

GeForce kartları için gerçekleşen bu kırılma meraklıların birçok özelliği de açmasını sağladı. Bir başka kullanıcı da bu sayede kartın eş zamanlı video işleme sınırını kaldırmışa benziyor.

Firmalar kurumsal amaçlı seriler için bu tür kilitlere başvuruyor ancak Nvidia Ekran Kartları için durum değişebilir

AMD, Intel ve Nvidia gibi şirketlerin veri merkezi operatörlerine sattığı grafik kartları normalde bu özelliklere sahip. Bu kartlar aynı anda onlarca video akışının kodunu çözme ve kodlama özelliğinde. GPU sanallaştırma özelliği sayesinde çok sayıda kullanıcının bu kartlara ulaşarak eş zamanlı işlemler yapması mümkün.

Günümüzde, birçok iş istasyonu ve hatta ileri teknoloji masaüstü bu sistemle kullanılmakta. Bu bilgisayarlar uzaktan erişim sayesinde çok sayıda kullanıcıya hizmet veriyorlar. Bununla birlikte, günümüzdeki donanımlar o derece kuvvetli ki özellikle video işleme konusunda bir kullanıcının ihtiyacından fazlasını sağlıyorlar. Bu yüzden kişisel kullanım kartlarında da bu özellik gayet kullanıma uygun duruyor.

Nvidia daha önce RTX 3060 madencilik kısıtlaması durumunu aşmak için driver çözümünün yetersiz olacağını söylemişti

Donanım tarafından bakacak olursak sanallaştırma desteği bulunduğu halde yazılımda bu özelliğin olmaması GeForce kartların bu amaçla kullanılmasının önüne geçiyordu. Sonuçta firmalar bu tür amaçlar için çok daha yüksek fiyatlara satılan kartları almak durumundaydı.

Github isimli sitede yayınlanan bu yeni yazılım ise grafik kartına düzgün çalışan bir sanallaştırma ekliyor. Şimdilik bu özelliği GP102, GP104, TU102, TU104 ve GA102 çekirdeklerini taşıyan kartlarda kullanabiliyorsunuz.

Meraklı yazılımcılar sayesinde eğer yeterince cesursanız bir kartı daha fazla kişi kullanabileceksiniz. Ancak bu hamlenin kartın garantisini etkileyeceğini ve potansiyel sorunlara yol açabileceğini belirtmemiz gerekiyor. Ne var ki yaşanan şu ekran kartı kıtlığında birçok kişinin bu riski almayı düşüneceğinden eminiz.

Diğer haberler:

>> ARM Tabanlı Nvidia Oyun Laptop’ı AMD ve Intel’in Gözünü Korkutacak Gibi

>> AMD Zen 4 iGPU, Intel’i Zayıf Karnından Vuracak Özelliklere Sahip


CEVAP VER