Google Play Store Zararlı Yazılımlar Kaldırılıyor

Google News Abone Ol

Kullanıcılara büyük bir zarar veren Google Play Store zararlı yazılımlar sürekli olarak kaldırılıyor. Özellikle de akıllı telefonlara erişimi olan ve burada çok büyük tahribatlara neden olan uygulamalar, ciddi bir şekilde erişim engelliyor. Şu anda Google platformu tarafından devam ettirilen uygulama mağazasında milyonlarca uygulama olduğu biliniyor. Her ne kadar son derece olumlu bir imaj çizseler bile bu uygulamaların önemli bir bölümü sadece zarar veriyor.

Her şeyden önce bu uygulama mağazasında 38 Android uygulamasının silindiğini söyleyelim. Peki ne oldu da bu uygulamaların silinmesine karar verildi. Google tarafından yapılan açıklamalara göre, bunun sadece bir tane nedeni yok. Örneğin bazı uygulamalar zararlı linklere yöneltebiliyor. Bu tür zararlı linkler reklam gibi görünse bile, aslında uygulamayı kullanan kişilerin akıllı telefonlarına virüs bulaştırıyor. Böylece hem reklamlar üzerinden uygulamalar belirli bir ücret kazanıyor hem de uygulamayı kullanan kişilerin cihazlarına erişiliyor.

Google Play Store zararlı yazılımlar için tetikte

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden bir tanesi olan Google, birçok onu daha kullanıcılara korumaya çalışıyor. Bazen ağır sorunlarla karşı karşıya kalan şirket buna rağmen korsanlara yer vermiyor. Örneğin yine Play Store içerisinde yer alan ve aşırı derecede reklam yükleyen fotoğraf filtreleri kaldırıldı. Bu fotoğraf filtreleri Google Play Store zararlı yazılımlar içerisinde yer alıyordu ve adeta reklam bombardımanına neden oluyordu.

Google Play Store zararlı yazılımlar

Şirket bundan kısa bir süre önce bazı yöntemler deneyerek uygulamaların etkisini kırmaya çalıştı. Örneğin bu tür uygulamalara reklam yerleştiren kodlarda değişiklik yaptı. Ancak kısa bir süre sonra tekrardan reklam bombardımanı yapıldığı görüldü. Bunun birçok kez tekrarlandığını fark eden şirket, uygulamaları kaldırdı.

Her ne kadar bu uygulamaların çok az yüklendiği söylense bile, durum tam tersi. Şimdiye kadar uygulamaları indiren yarım milyondan fazla insan var. Rakamların gerçekten de korkunç olduğunu söyleyebiliriz.

>> WhatsApp Yenilikleri Büyük Değişim Yaratacak! Çoklu Cihaz Desteği Dahil

>> Facebook Messenger Kids Türkiye’de kullanıma sunuldu!

>> Avrupa Birliği Sahte Haber Yayılımına Savaş Açtı! Facebook ve Twitter İlk Hedef!

>> Sağlık Pazarlamacıları Rahat Durmuyor! Milyarlarca Robotik Arama Yapıldı

 


CEVAP VER