Işınlanma Bulundu Mu? Herkesi Şaşırtacak Açıklamalar Yapıldı

Kendi evinizde zaman makinesi

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalar ışınlanma bulundu mu sorunlarını beraberinde getirdi. Özellikle de son dönemlerde Quantum teknoloji ile ilgili gerçekleşen çalışmalar, büyük umutlar doğmasını sağladı. Dilerseniz konu ile ilgili son gelişmelere lafı uzatmadan bir göz atalım.

Bilim kurgu filmlerinden ve kitaplarından mutlaka ışınlanma hakkında bazı sahneler görmüşsünüzdür. Genellikle kapsül şeklindeki cihazın içerisine giren kişilerin başka bir yere ışınlandığı anlaşılır. Kişinin veya maddenin atomlarının tamamen başka bir yere taşınması esasına dayanan bu teknoloji, ne yazık ki günümüzde mümkün değil. Ancak bilim insanları bunu başardıklarını iddia ediyor.

Işınlanma bulundu mu? Bilim insanlarından ortalığı karıştıracak iddialar

Dünyanın en saygın üniversitelerinden bir tanesinde çalışan bilim insanı John Nichol, “Cisimler fiziksel ortamda birbirleriyle temas hâlinde olmamasına rağmen iki elektron arasında bir ‘dolaşıklık’ oluşturarak bu dolaşıklığın kuantum ışınlanma kapısı yöntemini kullanarak yerini değiştirmeyi başarabildik.” açıklamalarına yer verdi. Böylece konu biraz daha anlaşılmış oldu. Asıl sorun elektron kullanımı ile ilgiliydi.

ışınlanma bulundu

Bilim insanı sözlerinin devamında ise sadece elektronlar ile bu işin halledilebileceğini ifade etti. Foton üretimi biraz daha zor olduğu için elektronlar ile bir şeylerin taşınması son derece kolay. Fakat burada bilmeniz gereken çok önemli bir detay var. Işınlanma bulundu ancak maddelerin veya insanların ışınlanması değil. Bilim insanları tarafından yapılan açıklamaya göre, şimdilik sadece bilgi bir yerden başka bir yere ışınlanabiliyor. Bunu daha uzak mesafelere taşımak ise biraz zor.

Bilim insanları tarafından geliştirilen yeni aşılanma teknolojisinin daha çok kuantum bilgisayarlarda kullanılması amaçlanıyor. Elbette bu durum insanların veya maddelerin başka bir yere ışınlanma yolu ile taşınamayacağı anlamına gelmiyor. İlerleyen zamanlarda bununla ilgili de çalışmalar yürütülebilir. Işınlanma bulundu iddiası bilim dünyasında çok büyük bir heyecan uyandırırken, özellikle kuantum bilgisayar bekleyenler oldukça şanslı diyebiliriz. Sizce bilim insanları kuantum bilgisayarlar ile ilgili önemli bir başarı yakalayabilecek mi? Sizin ışınlanma ve kuantum bilgisayarlar hakkındaki görüşleriniz neler? Yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> İnsan Mikrobiyotası İçin “Nuh’un Gemisi” İnşa Ediliyor

>> Gelecek Haftanın Epic Games Ücretsiz Oyunları

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here