Android Kullanıcıları Güvenlik Açığı İle Karşı Karşıya: Buna Dikkat

Android iPhone özelliklerini

Android kullanıcıları güvenlik açığı nedeniyle büyük problemler yaşıyor. Özellikle son dönemlerde bu problemlerin artık iyice can sıkıcı hale geldiğini görüyoruz. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Dünyada en fazla kullanıcısı olan Android akıllı telefonları ilginç problemler ile karşı karşıya kalabiliyor. Önemli kişisel verilerin depolandığı cep telefonları ne yazık ki bilgisayar korsanlarının hedefinde. Özellikle son yıllarda akıllı telefonların çok daha fazla hedefte olduğunu görüyoruz. Konuyla ilgili güvenlik analistleri tarafından yapılan araştırmalar ciddi açıklara işaret ediyor.

Bu alanda araştırma yürüten siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan açıklamalara göre akıllı telefonların yüzde 11 gibi bir bölümü güvenlik açığı ile karşı karşıya. Korsanlar hücresel iletişim üzerinden akıllı telefonlara çok rahat sızabiliyor. Tehlikenin boyutlarının her geçen gün artması endişe yaratıyor.

Android kullanıcıları güvenlik açığı yaşıyor

Yapılan güvenlik araştırmalarında 10 üzerinden 9,4 güvenlik açığı puanı tespit edildi. Yani akıllı telefonların birçoğunda çok ciddi güvenlik açığı bulunuyor. Peki bilgisayar korsanları bu tür açıklar ile neler yapabiliyor? Aslına bakacak olursak yapabileceklerinin herhangi bir sınırı yok.

Android kullanıcıları güvenlik açığı

Öncelikle cihazınızda yer alan verileri ele geçirebiliyorlar. Böyle bir durumda banka mobil uygulama şifrelerinizden tutun da sosyal medya mesajlarınıza kadar her şey onların eline geçebilir. Bu durum Android kullanan kişileri fazlasıyla zor durumda bırakıyor.

Google güvenlik yamalarını mutlaka uygulayın

Android kullanan kişilerin kendisini koruyabilmesi için mutlaka Google tarafından yayınlanan Android güvenlik yamalarına dikkat etmesi gerekiyor. Böylece bilgisayar korsanlarından önemli ölçüde korunabilirler. Her ne kadar akıllı telefonlarda donanım kusurları yer alsa bile yine de yazılım kusurları çok daha ön planda.

Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi ile ilgili güvenlik yamalarını aldığınızda birçok zararlı yazılımdan korunabilirsiniz. Bu nedenle cihazınızda yer alan yazılım bölümünden Android güncellemesini düzenli kontrol etmenizi öneriyoruz.

İlgili Haberler:

>> Qualcomm Yakında Yeni İşlemcisini Tanıtıyor: Android’in En Güçlüsü!

>> Android 13 Güncellemesi Alacak Telefonlar Listesi Açıklandı!