Otomobil Satışlarında Artış Yaşanıyor: Herkes Çok Şaşkın

Otomobil satışlarında artış

Otomobil satışlarında artış büyük bir şaşkınlığa neden oldu. Özellikle son dönemlerde satışların eskisine göre çok daha fazla artış gösterdiği görülüyor. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte göz atalım

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yayınlanan raporlara baktığımızda karşımıza son derece ilginç sonuçlar çıkıyor. Mayıs ayına ilişkin raporlarda piyasada yaşanan fiyat artışlarına rağmen Mayıs ayının beklenildiği kadar kötü geçmediği ifade edildi. Bu büyük bir şaşkınlık yarattı.

Mayıs ayının genellikle kötü geçmesi bekleniyordu. Fakat hem fiyat artışları hem de dolar kurunun sürekli olarak yükselmesi kullanıcıları pek etkilememiş gibi görünüyor. Şu sıralar satışların çok hızlı bir şekilde arttığı görülüyor. Mayıs ayında 65 bin 167 adet otomobil ve hafif ticari aracın satıldığı ifade edildi.

Otomobil satışlarında artış görülüyor

Otomobil satışlarının Ocak ve Mayıs dönemleri incelendiğinde karşımıza pek şaşırtmayan bir tablo çıktı. Genellikle vergi oranları diğer segmentlere göre düşük olan otomobil modelleri tercih edildi. Sadece bu bile aslında kullanıcıların vergilerden dolayı araç alamadığını ortaya koyuyor.

Otomobil satışlarında artış

Otomobillerde yüzde 20’lik bir satış artışının gerçekleşmesi sayesinde 51 bin 750 rakamları bile görüldü. Mayıs ayında yaşanan aşırı fiyat artışına baktığımızda bunun adeta mucize olduğunu söyleyebiliriz. Mesela motor silindir hacmi olarak bakıldığında Ocak ve Mayıs aylarında 1600cc altında otomobil satışlarının bir miktar düşüş yaşadığını görüyoruz.

SUV araçları çok fazla tercih ediliyor

SUV araçları diğerleri ile kıyaslandığında çok daha fazla tercih ediliyor. Bunun elbette rastlantı olmadığını söyleyebiliriz. Sürücüler genellikle SUV modellere yöneliyor. Otomobil pazarı bu yıl SUV modellere yoğunlaştı.

Yaşanan tüm bu gelişmeler ile birlikte otomotiv distribütörleri derneği umudun arttığını söyledi. Yani en azından otomobil markaları artık daha fazla satış yapabileceğini düşünüyor. Ancak dolar kurunun çok hızlı bir şekilde yükselmesi ve vergilerdeki artış büyümeyi olumsuz yönde etkileyecektir. Peki siz Mayıs ayındaki otomobil satış artışı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Tesla, 130 Bin Otomobilini Geri Çağırıyor! İşte Sebebi!

>> Uygun Fiyatlı Otomobiller Geliyor: Hem Elektrikli Hem Ucuz