Android vs iOS: En Güvenli İşletim Sistemi Açıklandı

Android kullanıcıları iPhone

Android vs iOS kıyaslaması bu defa güvenlik konusunda yapıldı. 2021 yılında birçok güvenlik açığının ortaya çıktığı belirtildi. İşte konu ile ilgili merak edilen bütün ayrıntılar.

Dünyanın en fazla kullanılan işletim sistemleri içerisinde yer alan Android vs iOS kıyaslaması yapıldı. En büyük teknoloji şirketleri tarafından kullanılan bu işletim sistemlerinin ne tür güvenlik açıklarına neden olduğu belirtildi. Yapılan açıklamaya baktığımızda özellikle siber saldırıların genel bir artış gösterdiği ortaya çıktı.

Huawei, Microsoft, Google ve Apple gibi birçok dev marka çeşitli siber saldırılara uğradı. Bu siber saldırıların güvenlik açığı istismarı üzerinden geliştiği görülüyor. Bazı işletim sistemleri ve ve markalar diğerlerine göre daha güvenli olurken bazıları bu alanda geri planda kaldı.

Android vs iOS karşılaştırması

Konu ile ilgili yapılan araştırmalara baktığımızda 2021 yılının ilk yarısında Apple 67 güvenlik açığı bildirdi. İkinci yarıya baktığımızda ise yüzde 467 seviyesinde bir artışın olduğunu görüyoruz. Böylece açıklanan güvenlik açığı sayısı 380’e kadar ulaşmış oldu. Şirketin 2021 yılının ikinci yarısında büyük bir tehlike atlattığı görülüyor.

Android vs iOS

Güvenlik açığı sayısı en fazla olan markalara baktığımızda Google ve Microsoft lider görünüyor. Apple ise en az güvenlik açığına sahip şirketler arasında yer alıyor. Google ve Microsoft güvenlik açığı sayısı her ne kadar bir miktar daha azalmış olsa bile yine de hackerların bu tür platformları sevdiğini görüyoruz.

Android güvenlik açığı sayısı oldukça fazla

Araştırma sonuçlarına baktığımızda Android işletim sisteminin 2021 yılında 500 civarında güvenlik açığı sonlandırdığı ortaya çıktı. Ancak bu işletim sistemi 843 adet güvenlik açığı yaşamıştı. 2021 yılında ise bu rakamın 496 seviyelerine kadar düştüğünü görüyoruz.

iOS işletim sistemi ise bu alanda biraz daha iyi konumda. 2021 yılının ilk yarısında sadece 67 güvenlik açığı ortaya çıkmıştı. Fakat ikinci yarıda bazı saldırılara uğradı. Listeye baktığımızda Linux en güvenli işletim sistemleri arasında lider olarak gözüküyor.

İlgili Haberler:

>> Rus Hackerlar Android Kullanıcılarına Saldırmaya Başladı: Herkes Tehlikede

>> Samsung Bu Cihaza Güncelleme Getirdi: Android 12 Güncellemesi Geldi