Rus Hackerlar Elektrik Merkezlerini Hedef Alıyor: Saldırılar Yoğunlaştı

Yeni Zoom güncellemesi

Rus hackerlar elektrik merkezlerini hedef alarak çok büyük bir güvenlik açığına neden oldu. Özellikle son dönemlerde bu tür siber saldırıların büyük oranda artış gösterdiğini görüyoruz.

Siber güvenlik artık günümüzün en önemli detayları arasında yer alıyor. Rus hackerlar çeşitli saldırılar düzenleyerek Ukrayna’nın direncini kırmaya gayret gösteriyor. Kötü şöhretli Rus bilgisayar korsanları tarafından geliştirilen kodlar 2015 ve 2016 yılında Kiev’in kuzey bölgesinde elektrik kesintisine neden olmuştu.

Benzer zararlı yazılımlar yeniden kullanıldı. Böylece Ukrayna’nın başkentini elektriksiz bırakmak isteyen Rus hackerlar çok büyük bir saldırıya imza atmış oldu. Elektrik santralini hedef alan bilgisayar korsanları bütün şehri elektriksiz bırakmaya çalıştı. Konuyla ilgili detayları slovak siber güvenlik firması olan ESET paylaştı.

Rus hackerlar elektrik merkezlerini devre dışı bırakmak istedi

2015 yılında Rus hackerlar son derece büyük bir saldırı başlatmıştı. Bu saldırılar sonucunda Ukrayna’nın başkenti tamamen elektriksiz kaldı. Ruslar yeni bir saldırıya daha imza attı. Rus bilgisayar korsanları Industroyer veya Crash Override ismi ile bilinen kötü amaçlı yazılımlar kullandı.

Rus hackerlar elektrik merkezlerini

Bu yazılımlar bölgesel bir Ukraynalı enerji firmasını hedef aldı. Saldırının başarılı bir şekilde tespit edilmesi ile birlikte kesinti durduruldu. Konu ile ilgili bağımsız kuruluşlar tarafından yapılan açıklamalarda 9 kez santralin elektriklerinin kapatıldığı ifade edildi. Böylece kesinti ilk etapta tetiklenmeden durdurulmuş oldu.

Siber güvenlik uzmanları müdahale etti

Ukrayna Bilgisayar Acil Müdahale Ekibi (CERT-UA) ve ESET duruma müdahale etti. Böylece saldırılar hızlı bir şekilde durdurulmuş oldu. Aksi halde Ukrayna’nın başkenti tamamen elektriksiz kalabilirdi. Bilgisayar korsanlarının hedef elektrik kuruluşuna Şubat ayında sızdığı belirtiliyor.

Rusya’nın Ukrayna ile ilgili işgal planı yeni boyutlar kazanmaya devam ediyor. Ülkenin hem ağlarına hem de altyapısına ciddi saldırılar geliyor. Ukrayna’nın direnci şimdilik kuvvetli gibi görünüyor. Fakat önümüzdeki aylarda siber savaşların yoğunlaşması bekleniyor. Peki siz yaşanan bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Ünlü Hacker Grubu Büyük Tehditler Savurdu: Hepsinin Gözü Döndü

>> Microsoft Hacker Grupları İle Savaşmaya Devam Ediyor: Alan Adları Ele Geçirildi