Android vs iOS Kullanım Oranı Belli Oldu: Hangi İşletim Sistemi Daha Fazla Kullanılıyor

Android 13 çıkış tarihi

Android vs iOS kullanım oranı sonunda açıklandı. Ortaya çıkan verilere baktığımızda çok ilginç gelişmeler yaşandığını görüyoruz. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Akıllı telefonlar artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu nedenle insanlar akıllı telefon satın almaya devam ediyor. Dünya nüfusuna baktığımızda yaklaşık olarak yüzde 80’nin akıllı telefon sahibi olduğunu görüyoruz. Tüm bu cep telefonlarının çalıştırılması için çeşitli işletim sistemlerine ihtiyaç duyuluyor.

Küresel çapta işletim sistemleri sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Tıpkı akıllı telefonların çeşitlerinin ve sayılarının artması gibi. Ancak iOS ve Android işletim sistemleri liderliği oynamaya devam ediyor. Android ise bu konuda tacını taktı ve uzun bir süredir tahttan inmiyor. Fakat iOS hakkında son derece olumlu bazı haberler geldi.

Android vs iOS kullanım oranı

Küresel olarak akıllı telefon işletim sistemlerinin kullanım oranlarına baktığımızda Android bir miktar düşüşe geçti. Genel olarak yüzde 7,58 pazar payını kaybeden Android iOS karşısında bir miktar erimiş oldu. Apple tarafından geliştirilen iOS işletim sistemi ise yüzde 6 oranında daha fazla kullanılıyor.

Android vs iOS kullanım

Dünya çapında Android kullanan akıllı telefonların yüzde 69,74 oranında olduğunu görüyoruz. iOS işletim sistemi ise pazar payını yüzde 25,49 düzeyine kadar çıkarttı. Böylece Android bir miktar gerilerken iOS ön sıralara yükseldi. Avrupa’da Android yüzde 69,32 oranında kullanıma sahip.

Kuzey Amerika ve Asya kullanım farkı

Bazı ülkelerde iki işletim sistemini kullananların oranları ile ilgili çok sert verilerin geldiğini görüyoruz. Mesela Kuzey Amerika’da Android kullanıcı oranı yüzde 45 seviyesinde. Asya’da ise bu oran yüzde 81 düzeyine kadar yükseldi. Böylece ülkeler arasında uçurum olduğunu görüyoruz.

Genel olarak baktığımızda önümüzdeki yıllarda iOS işletim sisteminin çok daha fazla güçlenme ihtimali olduğunu görüyoruz. Kıyasıya rekabet tüm hızıyla devam ediyor.

İlgili Haber:

>> Android 13 Güncellemesi Büyük Avantajlar Sağlayacak

>> Android vs iOS: En Güvenli İşletim Sistemi Açıklandı