Apple AR/VR Akıllı Gözlük Ne Zaman Üretime Başlıyor?

iPhone Üretimini Durdurdu

Apple akıllı gözlük için yeni bilgiler geldi, tabii ki tahmini olarak. Bakalım Google’ın yapamadığını Apple yapabilecek mi?

Apple’ın elini attığı pek çok konuda büyük başarı elde ediyor olması bir sır değil. Firma, özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ile dünya çapında popülaritesini hiç olmadığı kadar artırmayı başardı. Şimdi de yeni bir döneme adım atmak istiyor. Neyle diye soracak olursanız, sanal gerçeklik/artırılmış gerçeklik gözlükleri” diyerek cevaplayabiliriz. Tabii henüz firmadan bu konuda resmi açıklama gelmediğini de söylemekte fayda var. Şimdi elimizdeki detaylara birlikte bakalım.

Daha önce gelen bilgiler, Apple’ın akıllı gözlük üzerinde pek çok farklı çalışması olduğu yönündeydi. Nitekim firmanın aldığı patentler de bunu doğruluyor. Piyasaya baktığımızda, bir tarafta sanal gerçeklik gözlükleri, bir tarafta da artırılmış gerçeklik özellikli ürünler mevcut. Apple ise, bu iki detayı tek bir potada eritip ortaya daha kullanışlı ve benzersiz bir ürün çıkarabilir.

Apple AR/VR Akıllı Gözlük Ne Zaman Üretime Başlıyor?

Ming-Chi Kuo, Apple ürünleriyle ilgili yaptığı analizler ve tahminlerle bilinen bir isim. Kuo’nun aktardığı son bilgiler, firmanın artırılmış gerçeklik özellikli akıllı gözlüğü için üretim sürecini en erken Ekim 2022 itibarıyla başlatacağı yönünde. Aslında orijinal plan Nisan 2022’ye kadar üretime başlanılması yönündeydi, ama çeşitli sebeplerden ötürü bu mümkün olmadı. Evet, bu sürecin gecikmesinde dünya çapındaki koronavirüs salgınının da payı var.

Yine söylenti bilgilere göre Apple akıllı gözlük, deyim yerindeyse bir tüy kadar hafif olacak. Öyle ya, sürekli kafada bulunacak ve göz hizasında kullanılacak bir ürünün ağırlık detayı çok önemlidir. Söylenti bilgiler, ürünün 150 gramdan ağır olmayacağı yönünde. Oculus Rift ile kıyaslandığında, ondan daha hafif olacağı söyleniyor.

Yine Kuo, Apple’ın rakiplerine kıyasla tasarım tarafında hem kullanışlı hem de çok yenilikçi bir hamle ile sahneye çıkacağını savunuyor. Bu da rakiplerinden ayrışmak için bir diğer önemli detay olacak.

Son olarak Apple, bu yeni ürünlerini satışa sunmadan evvel, mevcut yazılımsal ve donanımsal ekosistemine uyumlu hale getirmeyi istiyor. Bu olmadan da gözlüklerin satışa sunulması pek olası değil.

> Redmi Note 11 Resmiyet Kazandı! İşte Özellikler ve Çıkış Tarihi