Performans Canavarı Android Telefonlar

Akıllı telefon piyasasında her geçen gün hayatımıza girmeye devam eden yeni cihazlar, hayal gücümüzü zorlamaya devam ediyor. Her yeni teknoloji ile birlikte artan ekran kaliteleri, batarya kapasiteleri ve teknik detayları da gelişmeye devam ediyor. Günümüzde farklı markalar tarafından sunulan çeşitli akıllı telefon modelleri, farklı detayları ile dikkat çekerken özellikle mobil oyunlardan hoşlanan kişilerin ilk tercih ettiği detaylardan bir tanesi de cihaz performansı ve işlemci kalitesi oluyor.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yükselen teknik detayların yanı sıra, cihazların fiyatları da artış göstermeye devam ediyor. Bu nedenle yüksek fiyatlar ödenerek alınan telefonların da uzun yıllar boyunca aynı kalitede kullanılması hedefleniyor. Günümüzün önde gelen akıllı telefon üreticilerinin amiral gemi modelleri olarak tarif edilen en yüksek performans ve teknik detayları sunan cihazları ise kullanıcıların bu beklentilerini karşılamaya yetiyor. Peki, günümüzün performans canavarı akıllı telefonları nelerdir?

Huawei P40 Lite

Yenilikçi tasarımı ile göz önüne çıkan Huawei P40 Lite, cihazın 4 tarafını saran cam tasarımı ile segmentine kıyasla eşsiz bir görünüm ortaya çıkarıyor. 6,4 inçlik geniş ekranı sayesinde dizi, film ve mobil oyunların vazgeçilmezi haline gelen P40 Lite, işlemci gücü ile ön plana çıkıyor. Android 10 teknolojisi kullanılan cihaz, bu sayede Google tarafından sunulan tüm uygulama ve hizmetleri de destekliyor.Huawei android

Huawei P40 Lite’nin ana işlemcisinde 2 adet 2,27 GHz ARM Cortex-A76 işlemci kullanılıyor. Bu sayede cihazın temel fonksiyonları yerine getirirken kullanıcılara yüksek performans sunması sağlanıyor. Cihazın ana işlemcisinin yanı sıra yardımcı işlemci olarak ise 6 adet 1.88 GHz ARM Cortex-A55 işlemci kullanılıyor. 8 çekirdekli işlemci yapısı sayesinde yüksek kapasiteli mobil oyunlarda bile en üst düzey oyun deneyimi sunuluyor. P40 Lite’nin Chipset’inde ise Huawei tarafından üretilen Kirin 810’u görüyoruz.

Oppo A54

Özellikle son yıllarda çok daha popüler hale gelmeye başlayan Oppo, günümüzün en çok tercih edilen Android akıllı telefonları arasında yer alıyor. İşlemci gücünden dahili depolama kapasitesine, çeşitli güvenlik sertifikalarından batarya kapasitesine kadar Oppo A54, kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına tam olarak cevap veriyor. Oppo A54’ün performans canavarı olarak ifade edilmesinin en büyük nedenleri arasında ise 8 çekirdekli güçlü işlemcisi yer alıyor.android telefon oppo

Oppo A54, özellikle mobil oyuncular tarafından tercih ediliyor. Cihazın yonga setinde kullanılan MediaTek Helio P35, cihaza ana gücünü veriyor. Bununla birlikte cihazın tüm uygulamaları çok daha rahat çalıştırabilmesi ve performans düşüklükleri yaşamaması için cihazda 8 çekirdekli işlemci kullanılıyor. 4 adet 2.3 GHz ARM Cortex-A53 işlemci, cihazın ana CPU’sunu oluştururken, 4 adet 1.8 GHz ARM Cortex-A53 işlemci de yardımcı işlemci olarak görev alıyor. Ana CPU, cihazın günlük kullanımlarda yüksek performans sunmasını sağlarken, yardımcı işlemci ise cihazın mobil oyunlar gibi güç gerektiren uygulamaları çalıştırabilmesini sağlıyor. Oppo 54, yüksek kapasiteli işlemcisi ve Chipseti ile günümüzün en yüksek performanslı akıllı telefonları arasında yer alıyor.

TCL 10 Plus

6.47 inçlik geniş ekranı, AMOLED ekran kalitesi ve 4.500 mAh batarya kapasitesi ile TCL 10 Plus, kendi segmentinin en ideal seçenekleri arasında yer alıyor. TCL 10 Plus her ne kadar tasarım detayları ve diğer teknik detayları ile dikkatleri üzerine çekiyor olsa da, cihazın ana tercih edilme sebebi günümüzün en yüksek kapasiteli işlemcisine sahip olması.TCL 10 Plus android telefon

8 çekirdekli işlemciden gücünü alan TCL 10 Plus’un ana işlemcisinde 4 adet 2.0 GHz Kryo 260 Gold işlemci kullanılıyor. Cihazın yardımcı işlemcisi olarak ise 4 adet 1.8 GHz Kryo 260 Silver işlemci bulunuyor. Gücünü Qualcomm Snapdragon 665 yonga setinden alan TCL 10 Plus, profesyonel mobil oyuncuların da ilk tercihleri arasında yer alıyor.

İlgili Haberler

>> Android 12 güncellemesini alacak cihazlar belli oldu: İşte güncel liste!