Apple çalışanları isyan bayrağı çekti: İlginç gelişmeler yaşanıyor

Apple şarj cihazını

Apple çalışanları isyan etmeye başladı. Dünyanın birçok bölgesinde mağazaları bulunan şirket bu aralar ilginç gelişmeler yaşıyor. Hadi gelin merak edilen tüm detaylara birlikte göz atalım.

Apple genellikle sadık müşterileri ve çalışanları ile arkasını sağlama aldığına inanıyor. ABD içerisinde 270 civarında mağazası bulunan ve burada 65 binden fazla çalışana sahip olan şirket sürekli olarak büyüyor. Son raporlara bakacak olursak Apple devasa bir gelişme kaydetti. ABD içerisinde Apple Store çalışanları ise ücretleri yetersiz buluyor.

Çok ciddi bir piyasa değerine kavuşan Apple kendi çalışanlarına yeteri düzeyde ücret ödemiyor. En azından çalışanların iddiası daha çok bu yönde. Apple Store çalışanları ceplerine giren maaş ile birçok sorun yaşadıklarını söylüyor. Ayrıca kısa bir süre içerisinde sendikalaşmaları gerektiği fikrine sahipler.

Apple çalışanları isyan ediyor

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre Apple bu çalışanlara saatlik ücretini zamanında ödüyor. Aynı bölgede diğer perakendecilerin ödediği ücret ile aynı miktarı veriyor. Buraya kadar hiçbir problem yok gibi görünebilir. Fakat esas sorun işte tam olarak burada başlıyor. Birçok Apple Store çalışanı şirketin diğerlerine göre daha çok kazandığını ve bu nedenle daha iyi bir ücret vermesi gerektiğini söylüyor.

Apple çalışanları isyan

Ulusal çalışma ilişkileri kurulu üzerinden başvuruda bulunan bu çalışanlar güçlü bir destek almaya gayret gösteriyor. 6 Apple Store çalışanı sendikalara dahil oldu. Ayrıca sendikalaşma bu şirketin çalışanları arasında iyice popüler olmaya başladı. Bu durum Apple için kaygı verici görünüyor.

Çalışanlar gizli şekilde haberleşiyor

Apple Store çalışanları mağaza yöneticileri tarafından gizlice dinlenmek istemiyorlar. Ayrıca kimliklerinin gizli kalması için şifreli sohbetler tercih ediyorlar. Tüm bunlara ek olarak Android telefon kullandıkları söyleniyor. ABD içerisinde özellikle son dönemlerde bu tür haberler daha fazla gelmeye başladı.

Starbucks mağazalarında başlayan sendikalaşma mücadelesi birçok yerde büyük bir hızla yükseliyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Galaxy S22 Tanıtım Videosu Büyük Beğeni Kazandı: Apple’a Roket Attı

>> Apple’dan NBA Tutkunlarına Özel Kulaklık: Powerbeats Pro NBA75 Ivory