Apple ile Epic gerginliği büyüdü! Şimdi de Apple dava açtı!

Apple ile Epic
Google News Abone Ol

Apple ile Epic gerginliği büyümeye başladı. Epic’in Apple’a dava açmasının ardından şimdi de Apple, Epic’e dava açtı. Peki, neden?

Teknoloji dünyası geçtiğimiz haftalarda bir anda karışmıştı. Apple ile Epic arasındaki gerginliğe bir anda Google da dahil olmuştu. Epic, Apple’ın mağaza politikalarını ihlal ettiği için Fortnite oyun uygulamasını uygulama mağazasından kaldırmasının ardından Apple’a dava açtığını duyurmasının üzerinden neredeyse bir ay geçti. Apple şimdi Epic Games’e karşı bir dava açtı ve App Store sözleşmesini ihlal ettiği için tazminat talep ediyor.

Apple ile Epic gerginliği büyüyor!

Apple daha önce Epic Games’in Unreal Engine’i kullanan tüm uygulamalara App Store erişimini kaldırmıştı. Ancak bir mahkeme yargıcı bu hareketi engelledi ve Apple’ı bu geliştiricilere tekrar erişmeye zorlayarak Apple ile Epic Games arasındaki yasal mücadeleyi başlatmıştı.

Şimdi ise Apple’dan Epic’e bir karşı dava açıldığı açıklandı. Apple, Epic’e App Store sözleşmesini çiğnediği için henüz tutarı belli olmayan tazminat davası açacağını açıkladı.

Apple ile Epic

Apple konuyla ilgili; “Epic’in davası, para konusundaki temel bir anlaşmazlıktan başka bir şey değildir. Epic kendisini modern bir kurumsal Robin Hood olarak tasvir etse de, gerçekte, App Store’dan elde ettiği muazzam gelir için hiçbir şey ödemek istemeyen multi-milyar dolarlık bir girişimdir.” ifadelerini kullandı.

Yasal durum, Epic Games’in Apple’ın App Store ödeme sistemini atlayan bir Fortnite sürümünü yayınlamasıyla başladı. Apple, uygulamayı hemen mağazadan kaldırdı ve Epic Games’in geliştirici hesabını engelledi.

Epic Games, davasını derhal duyurdu ve bu hareketin daha önce şirket içinde Apple’ın bilgisi olmadan planlandığını öne sürdü. Epic Games ayrıca Apple’ın, Apple’ın aktif olarak savunmadığı Uygulama pazarındaki tekelci davranışıyla ilgili bir anlatı yarattı.

Şimdilik bu davanın akıbeti belli değil. Ancak dava Apple lehine sonuçlanacak gibi görünüyor. Çünkü ortada imzalanan bir sözleşme var ve Epic sözleşme şartlarına uymayan hamleler yaptı. Bakalım iki firma arasındaki gerginlik tatlıya bağlanacak mı?

İlgili haberler

>> Apple iOS 13.7 Büyük Özelliklerle Geliyor: İşte Tüm Detaylar!

>> Fortnite Android telefonlara nasıl yüklenir?

>> Apple ile Fortnite savaşı büyüdü! Epic’n Apple geliştirici hesabı kapatılıyor!


CEVAP VER