Apple Milyonlarca Dolarlık Vergi Ödemek Zorunda Kalacak

Apple milyonlarca dolarlık

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple milyonlarca dolarlık bir vergi ödemesi ile karşı karşıya. Peki ne oldu da böyle bir sonuç ortaya çıktı?

Dev şirketlerin her zaman için büyük problemleri oluyor. Apple bu tür sorunları en fazla hisseden şirket konumunda. Özellikle Avrupa ve Asya’da çok ciddi sorunlarla karşı karşıya. Bunun en bariz örneklerinden bir tanesi de Japonya’da yaşandı.

Genellikle Apple Japonya’da son derece rahat bir sisteme sahip. Fakat milyonlarca dolarlık bir ek vergi sorunu ile karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Nikkei Asia üzerinden paylaşılan bir rapora baktığımızda şirketin Japonya’da zor durumda kaldığını görüyoruz.

Apple milyonlarca dolarlık vergi suçlamasına uğradı

Ortaya çıkan detaylara baktığımızda Apple’ın 98 milyon dolarlık bir ek vergi ödemesi yapacağı ortaya çıktı. iPhone ve diğer bazı cihazların toplu olarak turistlere satılması üzerinden bir vergi kaçırma işlemi gerçekleştirilmiş. Fakat işin kötü tarafı Apple bundan haberdar değil.

Apple milyonlarca dolarlık

Konuyla ilgili detaylara baktığımızda Japonya’da Apple mağazalarından çok fazla cihaz alındığı anlaşılıyor. Fakat bunun üzerinden gerekli vergilerin ödenmediği ifade ediliyor. Apple ise yapılan bu vergi atlama işleminden haberdar olmadığını belirtti. Bunun ne kadarının doğru olduğunu kesin olarak bilmiyoruz.

Apple sütten çıkmış ak kaşık mı?

ABD’li teknoloji devi yüzlerce cep telefonu satmasına rağmen gerekli vergiyi japonya’ya ödemedi. Bu durum Japon hükümeti tarafından hiç hoş karşılanmadı. Durum böyle olunca şirket ek vergi ödemeleri ile karşı karşıya kaldı.

Turistik amaçlarla ziyarete gelenlerin bile Apple’dan cihaz aldığında yüzde 10’luk vergiyi ödemesi gerekiyor. Apple milyonlarca dolarlık vergi atlama işlemini buradan yürüttü. Şirket, ilgili makamlardan özür diledi. Şimdilik konu tatlıya bağlanmış gibi görünüyor. Fakat vergi ödemesini muhakkak yapması gerekiyor. Aksi halde çok daha sert cezalar ile karşılaşabilir.

İlgili Haberler:

>> Samsung’tan Apple’a Göndermeli Yeni Reklam Videosu!

>> Apple Ucuz iPhone Üretiminden Tamamen Vazgeçiyor: Yine Servet Ödenecek