Apple Tek Güncelleme İle Teknoloji Devlerine Milyar Dolarlık Zarar Ettirdi

Apple komisyon almaya

Apple tek güncelleme yaptı ve ortalık adeta birbirine girdi. Özellikle son dönemlerde şirketin yaptığı güncellemeler büyük tartışma konusu oluyordu. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple yeni güncellemelere imza atıyor. Tüm bu yenilikler her ne kadar şirketin karizmasını artırsa bile bazı markalara zarar ettirdiği ortaya çıktı. Hatırlayacağınız üzere Apple veri güvenliği konusunda bazı adımlar atmıştı.

Bu adımlardan ilki uygulama takibi. Veri şeffaflığı odaklı yeni politika ile birlikte kullanıcılar uygulama verilerini verip vermeyecekleri konusunda seçici konuma geldi. Yani herhangi bir kullanıcı istemezse verilerini uygulamalar ile paylaşmıyor. Bunu sadece tek bir güncelleme ile yapan Apple birçok şirketin zarar etmesine neden oldu.

Apple tek güncelleme ile her şeyi değiştirdi

Veri hassasiyeti konusunda önemli adımlar atmaya çalışan Apple markası bu aralar büyük markaların tepkisini çekiyor. New York Times, The Washington Post ve Wall Street Journal gibi gazetelerde koca bir sayfalık reklam verip durumu eleştiren Facebook bu işten en zararlı çıkan şirket oldu.

Apple tek güncelleme

Apple tarafından getirilen yeni güncelleme ile birlikte uygulamalarda veri güvenliği sonuna kadar sağlanabiliyor. Ancak bu durum reklam konusunda sorun yaşatıyor. Uygulama verilerini kullanan şirketler bunu reklamlarda kullanıcıların karşısına çıkarıyor. Hedef odaklı yapılan reklamlarda Apple tarafından getirilen yeni güncelleme en büyük engel gibi görünüyor.

Uygulamaların zararı 10 milyar dolar civarında

Yapılan son açıklamalara göre Facebook başta olmak üzere birçok şirket yaklaşık olarak 10 milyar dolar civarında zarar etti. Twitter, Snapchat, YouTube ve Facebook gibi şirketler bundan büyük oranda etkilendi. Sadece 1 yıl içerisinde 10 milyar dolar zarar ettikleri söyleniyor.

Facebook başta olmak üzere birçok şirket şu sıralar uygulamalar ile ilgili güncelleme yapmaya çalışıyor. Böylece Apple değişikliğine karşı önemli bir hamle yapılmış olacak. Ancak uygulamaların tüm alt yapısını yeniden şekillendirilmesi en az 1 yıl sürebilir. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> WhatsApp Katmanlı Güvenlik Sistemini Kullanacak: Yeni Önlemler Alınıyor

>> Sevgiliniz WhatsApp’ta Kiminle Konuşuyor Öğrenmek Kolay Mıdır?