WhatsApp Katmanlı Güvenlik Sistemini Kullanacak: Yeni Önlemler Alınıyor

WhatsApp katmanlı güvenlik

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan WhatsApp katmanlı güvenlik sistemi ile kullanıcılarını koruyacak. Özellikle son dönemlerde uygulamanın yeni güvenlik önlemleri aldığı biliniyor. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

WhatsApp anlık mesajlaşma uygulaması olarak birçok tartışmaya neden oluyor. Bazıları onu güvenli bulurken büyük bir çoğunluk tam olarak güven vermediği görüşüne sahip. Aslına bakacak olursak genel bir güvensizlik olduğunu söyleyebiliriz. Şirket işte tam da böyle bir konu nedeniyle bazı yenilikler yapmaya karar verdi.

Google Drive ya da iCloud üzerinden sohbet yedeklemek isteyenler yeni bir güvenlik katmanı ile korunacak. Normal şartlarda sohbet yedekleri buralarda tutulurken koruma sağlanamıyordu. Ancak WhatsApp bu yeni güvenlik protokolünde katmanlı bir koruma sağlayacak. Böylece yedeklere uçtan uca şifreleme gelecek.

WhatsApp katmanlı güvenlik ile koruyacak

WhatsApp tarafından uygulanacak olan bu yeni sistem hızlı bir şekilde yayınlanmayacak. Kullanıcılara aşama aşama sunulması bekleniyor. Dünyada ilk defa böyle bir sistemin olacağını söyleyebiliriz. Başka hiçbir mesajlaşma uygulaması böylesine büyük bir güvenlik katmanı vermiyor.

WhatsApp katmanlı güvenlik

Hatırlayacağınız üzere WhatsApp ile ilgili Facebook üzerinden veri paylaşımı yapılacağı söylenmişti. Bunun üzerine birçok kişi uygulamayı kullanmaktan vazgeçti. Facebook bu tür hamlelerle güven kazanmaya çalışıyor. Açıkçası bunu hemen yapması pek kolay değil gibi görünüyor. Özellikle verileri kimseyle paylaşmadığını ve koruma altında olduğunu kanıtlamak zorunda.

WhatsApp uçtan uca yedek şifreleme nasıl yapılır

Facebook şirketi yaptığı bu hamle ile bir miktar daha güven kazanacak gibi görünüyor. Mark Zuckerberg bu özelliğin şu sıralar deneme aşamasında olduğunu söylüyor. Tüm denemelerden sonra kararlı bir sürüm yayınlanacak.

WhatsApp yedeklerini uçtan uca şifreleme için öncelikle ayarlar menüsüne gitmeniz gerekiyor. Hemen ardından sohbetler kısmından sohbet yedeği bölümüne ulaşın. Buradan uçtan uca şifrelenmiş yedekler seçeneğine dokunup devam etmeniz gerekiyor. Son olarak bir parola oluşturun ve bitti bölümüne dokunun. Böylece yedeklemeyi şifrelemiş olursunuz. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> WhatsApp Yeni Güncelleme İle Büyük Bir Özellik Kazandı: Sonunda Geldi

>> Epic Games vs Google: Uygulama Mağazası Üzerinden Yeni Bir Savaş Başladı