Apple Türkiye Satışlarında Zarar Etmeye Başladı: Döviz Kuru Çarptı

Apple, Türkiye satışlarında

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple, Türkiye satışlarında zarar etmeye başladı. Şirketin özellikle son dönemlerde bu zararının arttığı görülüyor. Hadi gelin Apple ile ilgili yaşanan bu trajik gelişmelere birlikte göz atalım.

ABD’li teknoloji devi Apple, küresel çapta büyük bir talep görüyor. Sadece iPhone modelleri değil aynı zamanda MacBook ve diğer cihazlarda da firmanın büyük bir satış rakamı elde ettiği biliniyor. Sadece iPhone 13 ailesi bile talep patlaması yaşamıştı. Hatta Apple bu cihazları yetiştirmekte zorlanacağını söyledi.

Her ne kadar işler bu kadar iyi gitse bile yine de Türkiye’de durum bu kadar parlak değil. Ortaya çıkan bazı detaylara göre Apple Türkiye’de zor durumda kalıyor. Şirketin kar miktarından zarar etmeye başladığı ifade ediliyor. Şu anda herhangi bir Apple ürünü alanlar daha yüksek miktarda ödeme yaparken aynı zamanda şirketin kar miktarı da azalacak.

Apple Türkiye satışlarında kayıp yaşıyor

Apple markasının Türkiye’de neden zarar etmeye başladığını anlamak için ilk olarak vergilere bakmak gerekiyor. Yüzde 18 KDV, yüzde 50 ÖTV, yüzde 10 TRT payı ve yüzde 1 de Kültür ve Turizm Bakanlığı payı gibi vergiler iPhone almak isteyen kullanıcıların ödemesi gerekenler.

Apple Türkiye satışlarında

  • 256 GB iPhone 13 modeli 150 TL zarar ettirdi.
  • iPhone 13 Pro 256 GB versiyonu 100 TL zarara neden oluyor.
  • iPhone 13 Pro Max 128 GB 800 TL zarar ettirdi.

Burada zarar olarak bahsedilen zamdan önceki kar miktarı ile kıyaslama. Yani Apple kardan zarar etmiş oldu.

Yeni fiyat artışları yaşanabilir

Bu tür kardan zarar durumları nedeniyle Apple bazı yeni zamlar getirebilir. Bu durumda fiyatlarda önemli ölçüde artış yaşanabilir. Şirket her ne kadar yeni zam yapmış olsa bile bunu arttırmayacağının bir garantisi yok.

Peki sizce Apple fiyat konusunda nasıl bir strateji izlemeli? Konu ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz?

İlgili Haberler:

>> Apple Yazılım Açığı 7500 Dolar Kazandırdı: Bug Bounty

>> Apple Tamamen Camdan Akıllı Telefon Üretmek İstiyor: Kırarlar Onu Kırarlar


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here