Apple Yazılım Açığı 7500 Dolar Kazandırdı: Bug Bounty

Hyundai yeni dünya konsepti

Apple yazılım açığı birçok kişiye iyi miktarlarda kazanç sağlıyor. Elbette şirket açıkları ödül dağıtmak için yaratmıyor. Çeşitli programlar geliştirilirken istenmeden bu tür açıklar ortaya çıkabiliyor. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte göz atalım.

ABD merkezli teknoloji devi Apple düzenli olarak uygulamalar ve cihazlar satışa sunuyor. Her ne kadar bunlar yoğun güvenlikli sistemler olsa bile bazen bilgisayar korsanları tarafından ele geçirmeleri pek zor olmuyor. Bunun farkında olan Apple kendisinde güvenlik açığı tespit edenlere ödül dağıtıyor.

Tespit edilen açık bazen 200 dolar gibi rakamlarda gelir getirirken kimi zaman bu binlerce dolara kadar yükselebiliyor. Burada asıl önemli olan bulunan yazılım açığının ne kadar değerli olduğu. Türkiye’de de zaman zaman buna benzer ödüller kazanılıyor. Mesela bugünlerde bir yazılım geliştirici Apple açığını bularak iyi miktarda kazanç elde etti.

Apple yazılım açığı 7500 dolar getirdi

Teknoloji devi Apple tarafından güvenlik konusunda bazı yeni önlemler alınıyor. Birçok kişinin katılımı ile birlikte Apple büyük güvenlik açıklarını tespit edebileceğini düşünüyor. Türkiye’de yaşayan bir yazılım geliştirici işte tam da böyle bir noktada şirketin imdadına yetişti.

Apple yazılım açığı

Apple markasının önemli bir güvenlik açığını tespit eden bu yazılım geliştirici 7500 dolarlık ödül aldı. Böylece Türk lirası ile düşünüldüğünde 80 bin TL civarında gelir elde etmeyi başardı. Onun bu rakamı alması birçok güvenlik geliştiricisine ilham oluyor. Özellikle son dönemlerde buna benzer çok fazla haber geliyor.

Güvenlik araştırmacıları büyük markalara yöneliyor

Apple, Samsung ve Google gibi birçok marka benzer programlara sahip. Bu programlar güvenlik açıklarını tespit edenlere ödül vermeye yönelik. Böylece şirketin kodlarında güvenlik açığı tespit edenler bunu hızlıca kuruluşa bildiriyor. Bu sayede bilgisayar korsanlarının güvenlik açıklarından yararlanması engelleniyor.

Para ödülleri çoğu zaman 4 ay içerisinde hesaplara yatıyor. Apple özellikle güvenlik alanında çalışanlara iyi miktarda ödeme yapmak istiyor. Peki sizce Apple tarafından verilen ödül az mı? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple Tamamen Camdan Akıllı Telefon Üretmek İstiyor: Kırarlar Onu Kırarlar

>> Apple iPhone Tamiri Konusunda Çığır Açacak Yenilik! Kullanıcılar Tamir Yapabilecek