Apple Veri Gizliliği Konusunda Çığır Açtı: Zirveyi Yakaladılar

Apple veri gizliliği

Dünyanın en büyük donanım ve yazılım şirketleri içerisinde yer alan Apple veri gizliliği konusunda çığır açacak bir adım attı. Hadi gelin hem bu adıma hem de diğer detaylara birlikte bakalım.

Bugünlerde veri gizliliği en fazla konuşulan konular içerisinde yer alıyor. Mesela bazı şirketler sırf bu sebepten dolayı kullanıcılar tarafından sert tepkiyle karşılaşabiliyor. Bunun en net örneklerinden birisi de Facebook oldu. Firma, verilerin gizli tutulması konusunda çok az hassasiyete sahip. Hatta WhatsApp platformundaki yazışmaların Facebook ile paylaşılacağı bile söylenmişti.

Bu tür iddialar ve veri hırsızlığı ne yazık ki şirketlerin itibarını zedeliyor. Fakat Apple bu konuda çok büyük çalışmalara sahip. Özellikle son dönemlerde yaptığı bazı uygulamalar onu zirveye taşıdı. Yeni bir sistem kuran şirket Apple’ın gizlilik sayfası altında uygulamalardan toplanan verileri yayınladı. Bu uygulamaların tamamı kendisine ait.

Apple veri gizliliği takdir topladı

herhangi bir Apple cihazı aldığınızda yüklü olarak 62 uygulama geliyor. Bunlar ön yüklü bir şekilde cihazlara geldiği için bazı soru işaretlerine neden olabiliyor. Mesela Facebook ön yüklü olarak gelmiyor. Firma bu konuda kullanıcıların gönlünü ferah tutması için bir sayfa yayınladı. Sayfada hangi uygulamanın ne tür veri topladığı ifade edildi.

Apple veri gizliliği

Genel olarak değerlendirildiğinde App Store üzerinde yer alan uygulamaların çok önemli bir bölümünün sadece temel verileri aldığı söylendi. Tüm uygulamalar tek sayfada yer aldığı için tek tek incelemenize gerek yok. Yani Apple bunu sırf geçiştirmek için yapmadı. Gerçekten de kullanıcıların hangi verilerinin alındığını göstermek için paylaştı.

Apple iOS 14.5 işletim sistemi gizlilik konusunda destek sunacak

Gelen son detaylara göre Apple iOS 14.5 işletim sistemi bu tür uygulamalara destek verecek. Ayrıca diğer şirketlerin kullanıcılardan ne tür veriler aldığını söylemesi gerekiyor. Aksi halde yeni işletim sistemi onları kabul etmeyecek. Kullanıcıların kendilerine ait nelerin kullanıldığını bilmesi gerekiyor.

Peki sizler Apple veri gizliliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Renault Yeni Logosu İle Gündeme Oturdu: Daha İyisi Yapılabilirdi

>> Google Earth Timelapse Özelliği Bakın Nerede Kullanıldı!