Apple Gizlilik Takıntısı Mühendisleri Çıldırttı: Bilgisayar Korsanlarından Korkuyorlar

WhatsApp yeni özellik

Apple gizlilik takıntısı mühendisleri adeta çıldırttı. Verilerin güvende olduğunu hissetmek isteyen kullanıcıların tercihi olan Apple aslında bazı kronik problemlere sahip.

Özellikle son dönemlerde veri en önemli araçlar içerisinde yer alıyor. İnsanlar kendi verilerinin güvende olduğunu hissetmek istiyor. Çeşitli siber saldırı haberleri nedeniyle veri kayıpları hat safhaya ulaştı. Apple bunu bildiği için kendi sistemlerinde daha güvenli uygulamalar kullanmak istiyor.

Bu durum elbette veri güvenliğini önemli ölçüde destekliyor. Fakat başka bir sorun ortaya çıkarıyor. Konu ile ilgili ortaya çıkan detaylara göre veri güvenliğinin bu kadar fazla ön planda olması Apple mühendislerinin çalışmasını engelliyor. Şirketin mühendisleri gizlilik takıntısı sebebiyle rakiplerin sahip olduğu yenilikleri kullanamıyor.

Apple gizlilik takıntısı yenilikleri engelliyor

Normal şartlarda gizlilik dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Fakat diğer markalar bu alana çok fazla dikkat etmiyor. Gizlilik endişesi hat safhaya ulaşan Apple ise yeni uygulama ve sistemlere hemen izin vermiyor. Mühendisler rakip firmaların kullandığı sistemleri bile kendi bünyesine ekleyemiyor.

Apple gizlilik takıntısı

Yaşanan gizlilik endişesi nedeniyle Apple rakiplerinden geride kalıyor. Kullanıcı verilerinin her şeyden önde tutulması şirket için aslında bir noktada kayıp yaşatıyor. Mesela bu alanda Apple TV+ uygulaması son derece önemli. Kullanıcıların hangi içerikleri tercih ettiği görülemediği için onlara öneride bulunmak zorlaşıyor.

Apple yeni bir denge kurmak zorunda

Şirketin bu kadar fazla gizlilik endişesine sahip olması önemli bir dezavantaj yaratacak gibi görünüyor. Rakipleri kullanıcılara çeşitli önerilerde bulunabiliyor. Fakat Apple verileri işlemediği için böyle bir öneride bulunamıyor. Tüm bunlara ek olarak durum aslında önemli bir avantaj sağlıyor.

Gizlilik endişesine sahip olan kullanıcılar Apple ürünlerine yönelebiliyor. Fakat mühendislerin yaptıkları çalışmalar ile ilgili kısıtlamaların ortaya çıkması gelişimi engelliyor. Eğer Apple bu dengeyi kurmayı başarırsa rakiplerinin çok daha fazla önüne geçebilecek. Peki sizce Apple gizlilik konusunda yeteri kadar güvenli mi? Yorumlar bölümünden konuyla ilgili fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple ’dan Üzücü Haber Geldi: Bu Sene Piyasaya Sürülmeyecek!

>> Yakında Tanıtılacak Apple M2 Çipleri ve Bilgisayarları Sızdırıldı!