Apple Gizlilik Koalisyonu İle Bağlarını Kopardı: İşte Sebebi

Apple gizlilik koalisyonu

Apple gizlilik koalisyonu ile olan bütün bağlarını koparma kararı aldı. Devlet; gizlilik ve güvenlik koalisyonu son derece kullanışlı görülüyordu. Fakat Apple diğer şirketler ile aynı fikirde değildi.

ABD’li teknoloji devleri birçok veriyi kendi sunucularında bir araya getirebiliyor. Bu sunucuların güvenli bir şekilde kullanılması için özverili çalışma gerekiyor. Mesela Apple gizlilik denilince akla ilk gelen şirketler içerisinde yer alıyor. Meta ise tam tersi.

Teknoloji devlerinin verileri güvenli bir şekilde tutabilmesi için geliştirilen sistemler ne yazık ki yeteri kadar güvenli değil. ABD merkezli devlet gizlilik ve güvenlik koalisyonu işte tam olarak bunun için oluşturulmuştu. Fakat Apple bu sistemin yeteri kadar güvenli olmadığını düşünüyor.

Apple gizlilik koalisyonu hakkında tereddüt yaşadı

Veri güvenliği için yeterince mücadele edilmesi gerektiğinin farkında olan Apple kendi üzerine düşeni yapıyor. En azından birçok kişi şirketin samimi bir şekilde bu alanda çalıştığını biliyor. Mesela geçtiğimiz aylarda uygulamaların kullanıcı verilerini tamamen kullanmasını engellemek için yeni önlemler almıştı.

Apple gizlilik koalisyonu

Eski ismi Facebook olan Meta gizlilik kararına çok sert tepki göstermişti. Veri güvenliği için yeterince mücadele eden Apple dev markalardan tepkiler alabiliyor. Veri ihlalini önlemek isteyen şirket diğer markalardan da benzer hassasiyet bekliyor. Veri güvenliği ve gizliliği komisyonu bu alanda yeteri kadar hassasiyete sahip olmadığı için Apple tarafından terk edildi.

Küresel şirketler veri ihlali suçlamaları ile karşı karşıya

Küresel dev şirketler veri ihlali suçlamaları ile karşı karşıya kaldı. Eski ismi Facebook olan Meta ve Google bu alanda en çok tartışma yaratan platformlar olarak biliniyor. Özellikle Meta en fazla veri ihlaline neden olan şirket diyebiliriz. Hatta geçtiğimiz aylarda WhatsApp üzerinden veri kullanımı iddiaları ortaya atılmıştı.

Veri ihlalinin artış göstermesi birçok kişinin Apple gibi markalara sığınmasını sağlıyor. Böylece şirket büyüme oranını artırıyor.

İlgili Haberler:

>> Uygun Fiyatlı MacBook Kampanyası Başladı: Apple Gözünü Kararttı

>> Apple iPhone Cihazlarda Önemli Bir Karar Aldı: Bu Modellere Elveda Deyin