Apple Gizlilik Özelliği Büyük Operatörlerin Hoşuna Gitmiyor

App Store Reklamları

Apple gizlilik özelliği büyük operatörler tarafından pek hoş karşılamadı. Konuyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Hadi gelin tüm ayrıntılara birlikte göz atalım.

Apple tarafından sunulan yeni bir özellik ciddi bir tepki topluyor. Şirket WWDC21 kapsamında sunduğu iCloud özel geçişi ne yazık ki büyük bir kullanıcı sayısına erişemedi. Oysa ki Apple dahil olmak üzere üçüncü taraf hizmetler tarafından takip edilmeyi engelleyen bu sistem büyük bir gizlilik sağlayabiliyor.

Apple tarafından tanıtılan bu özellik ip adresini ve Safari verilerini tamamen gizli tutuyor. Daha doğrusu tüm bu veriler şifreleniyor ve böylece başkaları size ait internet verilerini göremiyor. Mesela girdiğiniz web siteleri veya internette yaptığınız etkinlikler büyük operatörler tarafından görülemiyor.

Apple gizlilik özelliği veri güvenliği sağlıyor

Apple tarafından geliştirilen bu gizlilik özelliği büyük operatörlerin tepkisine neden oldu. T-Mobile, Vodafone ve Orange gibi Avrupa’nın en büyük operatörleri konu ile ilgili tartışma başlattı. Onlara göre Apple tarafından sunulan bu gizlilik özelliği Avrupa’nın dijital egemenliğini önemli ölçüde olumsuz etkileyecek.

Apple gizlilik özelliği

iCloud özel geçiş sistemi telekomünikasyon ağlarını verimli bir şekilde kullanmayı etkileyebilir. En azından büyük şirketler böyle düşünüyor. Apple ise tamamen farklı bir fikre sahip. Ona göre kullanıcı verileri gizli tutulmalı. Hatta bu, internette yapılan tüm aktiviteleri de içermeli.

Yeni özellik Türkiye’de kapatıldı

Bu yeni özellik Beyaz Rusya, Kolombiya, Çin, Mısır, Kazakistan, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Uganda gibi ülkelerde yasalar gereği kapatıldı. Yani kullanıcılar internet verilerini gizleyerek işlem yapamıyor. Ne yazık ki Türkiye’de bu listeye dahil oldu.

Kullanıcılar şu anda verilerini gizleyip internette işlem yapamıyor. Bu durumun Türkiye’de yaşanması tepki toplamıştı. Ancak e-postamı gizle özelliği çalışmaya devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda internet gizliliği ile ilgili daha fazla proje sunulacak diyebiliriz. Peki sizce Apple tarafından başlatılan bu gizlilik özelliği kullanıcıları koruyabilir mi?

İlgili Haberler:

>> Apple Servis Ücretleri Ağızları Açık Bıraktı: Kimse Bu Kadarını Beklemiyordu

>> Apple Akıllı Gözlük Modelinin Çıkış Tarihi Kesinleşiyor: Yeni Detaylar Geldi