Samsung Exynos 1280 Yonga Seti Orta Segmentte Fark Yaratacak!

Exynos 1280

Samsung Exynos 1280 yonga seti tanıtıldı. İşte hangi Samsung modellerine kullanılacağı hakkında ortaya çıkan detaylar.

Samsung’un Exynos işlemcilerinin  her segmentten akıllı telefonlara hitap ettiğini söyleyebiliriz. Özellikle orta segmentte sunulan akıllı telefonlarda Samsung Exynos işlemcileri karşımıza çıkıyor. Yakın zamanda tanıtılan Exynos 1280 işlemcisinin ilk olarak karşımıza çıkacağı modeller de belli oldu. İşte Türkiye’de satılacak Samsung imzalı telefonlarda da sunulması beklenen yeni işlemci hakkında tüm detaylar.

Samsung Exynos 1280 Yonga Seti Orta Segmentte Fark Yaratacak!

Samsung’un Exynos 1280 yonga seti Galaxy A33, Galaxy A53 ve Galaxy M33 gibi orta sınıf akıllı telefonlarda karşımıza çıkıyor. Söz konusu işlemci 5 nm üretim sürecinden geçiyor. 5 nm üretim sürecinden geçmesinin avantaj olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu işlemcide transistörler arası mesafe minimuma indirgendiği için daha az güç tüketecek ve daha fazla performans sağlayacaktır. Bu yüzden 5 nm üretim sürecinden geçen orta segment bir işlemcinin piyasadaki rakiplerine göre daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Exynos 1280

Bu işlemci aynı zamanda Full HD çözünürlüğünde 120 Hz tazeleme orana sahip ekranı destekleyecek. Kamera tarafında ise 108 MP ana kamera desteklerken, 4K 30 FPS video kaydını da desteklediğini belirtelim. Depolama alanında ise UFS 2.2 birimi desteği olduğunu da belirtelim. Grafik işlemcisi tarafında ise ARM tabanlı Mali-G68 yongası bulunuyor. 5G destekli işlemcinin genellikle uygun fiyatlı 5G telefonlarda kullanacağını söyleyebiliriz.

Ekran tarafında 120 Hz tazeleme oranı sunan orta segment modellerin Türkiye’de ilgi gördüğünü biliyoruz. Çünkü bu modeller, hem özellik tarafında fark yaratacak detayları ile karşımıza çıkıyor, hem de uygun fiyattan satışa sunuluyor. Bu yüzden Exynos 1280 yongasına sahip modeller ülkemize geldiği takdirde ilgi görecektir. Önümüzdeki günlerde yeni işlemcinin kullanılacağı diğer modeller hakkında daha fazla detaylar ortaya çıkacaktır. Yeni gelişmelerden haberdar olabilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Gmail Bildirimleri Geç Saatlerde Gelmeyecek: Yeni Güncelleme Geldi

>> Yeni Xiaomi 12 Serisi Yeni Bir Cihazla Geliyor: İşlemci Gücü Ateş Edecek