Asgari Ücret Teklifi Açıklandı: Rakam Çok Yüksek

asgari ücret teklifi

Uzun bir süredir beklenen asgari ücret teklifi sonunda açıklandı. Konu ile ilgili Çalışma Bakanı Vedat Bilgin önemli bazı detaylar verdi. Hadi gelin merak edilen bütün ayrıntılara birlikte göz atalım.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da asgari ücret pazarlığı hararetli bir şekilde başladı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin tarafından 2022 asgari ücreti ile ilgili bazı rakamlar sunuldu. Bu rakamların hem işveren hem de işçilerle yapılan anketler sonucunda ortaya çıktığını söyledi. Hükümet her yıl asgari ücreti işveren ve işçiler ile görüşerek belirlemeye çalışıyor.

Asgari ücret ile birlikte şirketlerin çok düşük fiyatlarla işçi çalıştırması engellenmek isteniyor. Asgari ücret tutarı Çalışma Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre 3750 TL ile açılış yaptı. Elbette hem işverenler hem de işçiler bu konuda kendi tekliflerini sunacak. Sonuç olarak orta yol bulunmaya çalışılacak.

Asgari ücret teklifi kabul edilebilir düzeyde

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan bu asgari ücret önerisi aslına bakacak olursak şu anki duruma göre kabul edilebilir düzeyde. Elbette Türkiye’de açlık sınırının 5 bin TL’yi bile aştığı son rakamlarla ortaya çıkmıştı. Asgari ücreti bir anda böyle bir seviyeye çıkarmak genel bir ekonomik kriz yaratabilir.

asgari ücret teklifi

Konuyla ilgili hem işverenler hem de işçi sendikaları hararetli bir şekilde tartışmaya devam ediyor. Asgari ücretin 3750 TL seviyelerine çıkarılması durumunda bile işverenler bazı personelini işten çıkaracaklarını ifade ediyor. Yani rakam bu seviyeye çıkarıldığında bile durum pek iç açıcı değil. Asgari ücret teklifi şimdilik bu şekilde devam edecek.

Asgari ücret 4 toplantıda belli olacak

Hükümet tarafından yapılan açıklamalara göre asgari ücret ile ilgili toplantılar uzun sürmeyecek. Yaklaşık olarak 4 toplantı sonucunda 2022 yılı asgari ücret miktarı belli olacak. Rakamın 3750 TL civarında olması bekleniyor.

Asgari ücret ile ilgili yaşanan bu artış enflasyon karşısında sıfır etki yaratabilir. Şimdilik gözler dolar kuru ve enflasyon seviyesinde. Peki sizce asgari ücret ne kadar olmalı? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Kripto Paralar İçin Kredi Çekenler Uyarı Alabilir: Buna Çok Dikkat Edin

>> Kripto Paralarda Çok Kazandıranlar Bakın Hangileri Oldu (22 – 29 Kasım)