Asgari Ücrette Kırmızı Çizgi Belli Oldu: Asgari Maaş 4 Bin TL Olabilir

Asgari ücrette kırmızı çizgi

Asgari ücrette kırmızı çizgi tartışmaları gündeme bomba gibi oturmayı başardı. İşçilerin verdiği rakam oldukça yüksek. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılara birlikte bakalım.

Türkiye’de bir süredir asgari ücret tartışmaları devam ediyor. Şimdiye kadar 3 toplantı yapan asgari ücret tespit komisyonu net bir sonuç alamadı. Fakat toplantıların bitmesine az bir sürenin kaldığını belirtmek gerekiyor. 2022 yılı için geçerli olacak asgari ücret tutarı yavaş yavaş netleşiyor.

Yapılan bir anket ile birlikte asgari ücret talebinin 3750 TL seviyesinde olduğu ifade edilmişti. Yapılan ikinci ve 3. toplantıda ise çok farklı rakamlar telaffuz edildi. Herkes asgari ücretin ortalama olarak 3500 civarında olmasını bekliyordu. Fakat bahsi geçen rakamlar son derece farklı.

Asgari ücrette kırmızı çizgi açıklaması yapıldı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay yüksek bir rakam telaffuz etti. Yaptığı açıklamada işçilerin kırmızı çizgisinin 4 bin TL olduğunu söyledi. Böylece ilk resmi talebini dile getirdi. Fakat işverenlerin böyle bir miktarı karşılayabilecek gücü var mı henüz bilinmiyor.

Asgari ücrette kırmızı çizgi

Ergün Atalay 2019 yılında kamu toplu iş sözleşmesi için masaya oturanlar arasında yer alıyor. Kendisi o toplantılarda en fazla tartışılan kişiler içerisinde yer alıyordu. Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile arasındaki diyalog şu anda bile unutulmuyor. Yüksek rakamlarla başladığı pazarlığı düşük rakamlarla kapatmıştı.

Asgari ücret netleşmeye başladı

İşveren, işçi ve devlet arasında yapılan görüşmeler yavaş yavaş sonuca varıyor. Genel olarak asgari ücretin en düşük 3400 TL seviyesinde olacağını söyleyebiliriz. Her ne kadar Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu 4 bin TL talep etse bile yine de bu pek mümkün görünmüyor.

Önümüzdeki haftalarda asgari ücret iyice netleşecek. Rakamların en azından enflasyonu dengeleyecek ölçüde olması bekleniyor. Peki sizce 2022 yılı için asgari ücret ne kadar olmalı? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> 2022 Motorlu Taşıtlar Vergisi Zammı Belli Oldu: Otomobil Almak Hayallerde Kaldı

>> Vergisiz iPhone Fiyatları Kafa Karıştırdı: Gözyaşlarımızı Tutamadık