Asgari Ücretin Belirlenme Tarihi Açıklandı: Pazarlık Kısa Sürecek

asgari ücret teklifi

Özellikle son yaşanan olaylardan sonra asgari ücretin belirlenme tarihi çok daha fazla merak uyandırıyor. Hadi gelin konu ile ilgili Çalışma Bakanı tarafından yapılan açıklamalara ve diğer detaylara birlikte bakalım.

Genel olarak bakıldığında 2022 yılı ile ilgili asgari ücret tutarının yüksek olacağı söyleniyor. Hatırlayacağınız üzere 3400 TL civarında bir asgari ücret belirleneceği ifade edildi. Burada özellikle vergilerden büyük oranda vazgeçilecek. Böylece asgari ücretin bir miktar daha artması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamalara göre asgari ücret ile ilgili pazarlıklar son derece kısa sürecek. Aralık ayının sonu beklenmeyecek gibi görünüyor. En azından Çalışma Bakanı bu konuda kendisine güveniyor. Yaklaşık olarak 1 ya da 2 hafta içerisinde pazarlıkların biteceğini düşünüyor.

Asgari ücretin belirlenme tarihi sonunda belli oldu

Çalışma Bakanı tarafından yapılan açıklamalara göre asgari ücrette uzlaşma sağlamak üzere. Sosyal ortaklarla yapılan görüşmeler sonucunda büyük oranda uzlaşma sağlandığı ifade edildi. Onun yaptığı bu açıklamalar asgari ücretin yüksek miktarda olacağı sonucunu ortaya çıkarıyor.

asgari ücretin belirlenme tarihi

Genellikle sendikalar yüksek miktarlarda asgari ücret talep ediyor. Hükümetin onlarla bu kadar kısa bir sürede anlaşacak olması asgari ücretin biraz daha yüksek tutulduğunu gösteriyor. Aralık ayının ilk 2 haftasında her şey netleşecek. Şimdilik rakamları sadece tahminlerden ibaret.

Kademeli asgari ücret uygulanmayacak

Bazı sendikalar tarafından kademeli asgari ücret önerisi sunuldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yasalara göre kademeli asgari ücret olmayacağını ifade etti. Ayrıca bölgesel asgari ücret konusunda da kapıları kapattı. Tüm bunlara ek olarak işletme büyüklüğüne göre asgari ücretin olmayacağını da söyledi.

Türkiye çapında genel bir asgari ücret uygulanacağı kesinleşmiş oldu. Bazıları büyük şehirlerde daha yüksek asgari ücret oranlarının belirlenmesini istiyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yapılan açıklamalar bu kapıyı tamamen kapatmış oldu. Peki sizin 2022 yılı asgari ücret beklentiniz ne? Yorumlar bölümünden tahminlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Dünya Ekonomik Özgürlükler Endeksi Açıklandı: Türkiye’de Durum Ne

>> Bulut Yerlisi (Cloud Native) Nedir? Yazılım geliştirmenin modern yolu ve API Ekonomisi