Astronotlar 4K Kalitede Ay’da Yürüyor: İşte O Görüntüler!

Astronotlar 4K Kalitede Ay’da Yürüyor: İşte O Görüntüler!

4K kalitede Ay'da

Uzun bir süre önce Apollo 11 görevi gerçekleştirilmişti ve şimdi astronotlar 4K kalitede Ay’da yürürken görüntülendi. Uzun süre yapılan düzeltme çalışmalarından sonra, artırılmış gerçeklik yardımıyla bu görüntüler çok üst düzey bir kaliteye yükseltildi. Üstelik bu görüntüler sadece astronotlardan oluşmuyor.

Dünya tarihini en sert şekilde etkileyen olaylardan birisi de hiç şüphesiz Apollo 11 tarafından gerçekleştirilen Ay görevidir. Bu görev sonucunda dünya uzay tarihi adeta yeniden yazıldı. Fakat dikkat edersiniz o görüntüler neredeyse hiç net değildi. Bu durum çok kötü bir izleme deneyiminin yaşanmasına neden oluyordu. Bir film ve video uzmanı tarafından yapılan yeni çalışmalar ile birlikte, durum tersine çevrildi. Peki nasıl bir teknik kullandığı da 4K kaliteye ulaştı?

Astronotlar 4K kalitede Ay’da yürüyüş yaparak herkesi duygulandırdı

Yapılan çalışmalarda, öncelikli olarak Ay yüzeyi için ayarlanmış olan bir makinenin tam görüntüsü ortaya çıkarıldı. Video şeklinde elde edilen bu görüntüler, işlendi ve 4K kalitesine ulaştırıldı. Ayrıca Neil Armstrong tarafından atılan adımları da rahatlıkla görebiliyorsunuz. Böylece Astronotlar 4K kalitede AY’da yürürken sizler de bunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Son derece uzun ve meşakkatli bir çalışma sonucunda elde edilen görüntüler için %100 AI teknolojisi tercih edildi. Böylece görüntünün hem kalitesi hem de gelişmişlik düzeyi artırıldı.

Düzenlemeyi yapanlar tarafından, “Önce yüksek bit hızlı 720p video dosyaları olarak bulduğum en kaliteli kaynak videoları aramaya başladım. Bu yüzden kalite sorunu çözüldü. Mümkün olan en yüksek kaynakla başlamak ve oradan düzenlemek önemlidir. Ancak, çekilen dizilerin çoğu hala çok dalgalı idi. Bunun nedeni uzun süre yedek film ve kayıt yapmak, çoğu Rover görüntüleri saniyede 12, 6 hatta 1 kare çekildi, insanlar daha önce bu etkiyi hafifletmek için stabilizasyon ve/veya çerçeve harmanlama türlerini uygulamaya çalışırken, bundan gerçekten hiç memnun kalmadım.” ifadelerine yer verildi. Videoyu sizler için web sayfamız üzerinden paylaştık. İzledikten sonra yorumlar bölümünden düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Düz dünyacılar bu fotoğrafa çok sinirlendi! Yıldızlar neden görünmüyor?

>> Google Dilhan Eryurt ‘u andı; NASA’da görev yapan ilk Türk bilim kadını


CEVAP VER