Atari Oyunları Plex ile Aboneliğe Açılıyor

Atari oyunları Plex Arcade ile nasıl oynanıyor?

Film, müzik, tv akışını cihazlar arasında kullanabilmenizi sağlayan Plex Atari oyunları ile dolu yeni bir abonelik servisini duyurdu.

Bilgisayar, telefon, akıllı televizyon, oyun konsolları gibi birçok cihaz üzerinde çalışan Plex kendi oyun servisini başlatıyor. Böylece, Plex Arcade isimli bu servisle birçok oyun meraklılara açık hale gelecek.  Plex Arcade, Plex Pass kullanıcılarına 3 dolar ve diğer kullanıcılar 5 dolara bu servise erişecekler. Haber, Plex’in resmi blog sayfasında yer alıyor.

Plex Arcade modern oyunlar yerine, sevilen klasik Atari oyunlarına yer veriyor. Bu sayede, arcade severler için yeni bir platform oluşmuş olacak. Şu an için serviste 27 oyun var. Bu oyunlar Atari 2600 (nam-ı diğer kara kutu) ve Atari 7800 oyunları. Centipede, Super Breakout, Missile Command platformdaki bazı önemli oyunlar. Plex Arcade şu an toplamda 27 oyunun ev sahibi durumunda.

Atari oyunları Plex Arcade ile nasıl oynanıyor?

Diğer oyun abonelik servisleri aksine Plex Arcade, Plex uygulaması yüklenebilen her cihazda giriş yapılarak oynanabiliyor. Fakat, öncelikle Plex server’ı olarak çalışmaya müsait bir Windows ya da MacOS bilgisayara da ihtiyaç var. Platformun şu an için Linux desteği yok. Parsec isimli akış sistemini kullanan uygulama, Linux tarafında çalışmıyor.

Bu durum, bir Parsec hesabını da gerekli kılıyor. Akış sever bilgisayarınız hazır olunca her şey daha da kolaylaşıyor. Televizyon, telefon gibi Android cihazlar ile rahatça oynanabiliyor. Konsollarda da kendi kontrolleri Plex tarafından tanınıyor. Bu servisi ayrıca Google Chrome, Apple iOS ve tvOS cihazları da destekliyor. Bu sayede oyunları birçok farklı cihazla oynayabiliyorsunuz. Plex tüm bu platformların genel bluetooth kontrolcülerin çalışacağını söylüyor.

Buradan itibaren her şey daha da güzelleşiyor. Hizmet, kendi emulator ve romlarınızı da kullanabilme şansı veriyor. Yalnız bir sorun var. 3 dolar dahi özellikle ülkemizdeki kur sebebiyle oldukça yüksek. Özellikle sadece nostaljik oyunları içeren bir platform için. Bu oyunlar biraz çabayla tost makinesinde bile çalışan oyunlar. Apple cihazları için durum daha zor olsa da Android destekli tüm cihazlarla bu oyunlar normalde de oynanabiliyor. Ancak, buradaki asıl olumlu taraf bu oyunların tamamının telifli olması. Diğer yöntemlerle oyunların ROMlarını resmi  yoldan bulmak karşılaşacağınız büyük bir sorun.

Diğer haberler

>> Yeni Nesil Oyunlar Bakın Nasıl Olacak: Beyin Bilgisayar Arayüzü Geliyor!

>> Opera, YoYo Games’i satın alarak Opera Gaming bölümünü açtı