Opera, YoYo Games’i satın alarak Opera Gaming bölümünü açtı

Opera, YoYo Games’i 10 milyon dolara satın alarak Opera Gaming bölümünü bünyesinin içinde kurdu. İşte detaylar.

Opera, internet tarayıcıları arasında Google Chrome’dan sonra en fazla kullanılan tarayıcılardan biri olarak yatırımlarına devam ediyor. YoYo Games isimli oyun şirketini alarak Opera Gaming bölümünü açan Opera Sofware oyun dünyasına ilk adımını attı. Opera’nın YoYo Games’i satın almasıyla beraber GameMaker Studio 2 oyun motorunun da sahibi oldu.

Opera, 1995 yılında Opera Software tarafından piyasaya sürülmesinden beri aktif olarak güncelleniyor. Hala popülaritesini koruyan internet tarayıcısının kendi içinde bulunan özelikleriyle kullanıcılarını ilgisini çekiyor. Opera’nın kendi içinde bulundurduğu açılır pencere, reklam engelleyici, dahili arama, e-posta yazılımı ve VPN özellikleri daha fazla kullanıcıyı kendine çekiyor.

Opera Software, oyun sektörüne bir kez daha yatırım yaparak dikkatleri üzerine çekti. YoYo Games’i, 10 milyon dolara satın almasıyla beraber GameMaker Studio 2 motorunu bünyesine kattı. Bu attığı adımla beraber Opera GX’in daha fazla gelişmesine fayda sağlayacakken aynı zaman Opera Gaming’in açılmasına olanak sağladı.

Opera Gaming

Opera Gaming ile oyun dünyasını ilk adım

Opera Software, YoYo Games’i satın almasıyla beraber açtığı Opera Gaming bölümü ile geçtiğimiz senenin sonu itibariyle erken erişim olarak piyasaya sürülen Opera GX tarayıcısını bu sayede daha çok geliştirme imkanı bulacak. Opera GX, geçtiğimiz aralık ayı itibariyle yedi milyon aktif kullanıcıya ulaşmıştı. Opera Gaming’in bir sene öncesine oranla yüzde 350 artışla daha fazla kullanıcıya sahip olduğu anlamına geliyor.

Opera Software satın aldığı YoYo Games aynı zamanda GameMaker Studio 2 oyun motorunun geliştiricisi. GameMaker Studio 2 oyun motoruyla yapılmış Risk of Rain, Undertale ve Hyper Light Drifter oyuncular tarafından çok beğenilmişti. Opera Software, satın aldığı oyun motorunu çapraz platformlu oyunlar yapmak isteyen geliştiricilere gelişmiş GameMaker Studio 2 oyun motorunu sunmak için çalışacak.

>>Astro Slide 5G desteği ve fiziksel klavyeyle gelecek