15 Şubat’ta Okullar Açılacak Mı? Bilim Kurulu Üyesi Cevapladı

yüz yüze eğitim kar yağışı

15 Şubat’ta okullar açılacak iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. Peki gerçekten de böyle bir şey mümkün mü? Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

Bilim kurulu üyeleri düzenli olarak açıklamalar yapıyor. Bunlar içerisinde özellikle Tevfik Özlü çok daha ön planda. Her ne kadar yorumları negatif görülse bile yine de dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 100 milyonu aştı. Bu gerçekten de salgını ürkütücü hale getiriyor.

Üstelik genel olarak bakıldığında ABD, Rusya ve Avrupa gibi ülkelerde salgın daha da fazla genişliyor. İngiltere merkezli bakıldığında mutasyon iddiaları salgının geleceği açısından ortaya olumsuz bir tablo çıkarıyor. Tüm bunlar aynı zamanda Türkiye’den de negatif bir algının ortaya çıkmasına neden oluyor.

15 Şubat’ta okullar açılacak iddiaları doğru mu?

Hem bilim kurulu üyeleri hem de diğer araştırmacılar, 15 Şubat ile ilgili yeni açıklamalar yapmaya başladı. Hatırlayacağınız üzere Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Şubat tarihinde okulların açılabileceğini söylemişti. Bunun üzerine öğrencilerde çok büyük bir sevinç yaşandı.15 Şubat'ta okullar açılacak
Bilim kurulu üyeleri konuyu kendi aralarında değerlendirdiler. Tevfik Özlü ise bir hekim olarak bazı açıklamalara yer verdi. Onun önerisi ulusal kararlar verilmesi yerine bölgesel bazlı hareket edilmesi yönünde. Yani İstanbul ile Erzurum aynı muameleyi görmemeli. Bu nedenle herkesin ortak bir tarih belirlemesi yerine şehir bazlı gidilebilir.

15 Şubat’ta okullar açılacak iddiaları, özlü tarafından yapılan açıklamalardan sonra soru işaretlerine neden oldu.

Çocukların aktif yaşamı hastalığın bulaşmasını hızlandırabilir

Bilim insanları tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda virüsün daha hızlı yayılma ihtimalinin olduğu söylendi. Türkiye’deki çocuklar diğerlerine göre biraz daha aktif olabiliyor. Özellikle de geniş bir aile yapısına sahip olan bizim gibi toplumlarda temas çok daha sık.

Tevfik özlü tarafından yapılan açıklamaların temelini zaten bu oluşturuyor. 15 Şubat’ta okullar açılacak mı kesin olarak bilinmez fakat Milli Eğitim Bakanlığı’nı çok zor bir karar bekliyor. Peki sizce konuyla alakalı nasıl bir yol takip edilmeli? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Akıllı Telefonlarınızı Güvende Tutmak İçin Bunlara Çok Dikkat Edin: İşte Püf Noktalar!

>> İnternetten Karne Nasıl Bakılır? 2021 E Okul Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?