ATM’den Para Çekerken Dikkat! Parmak İzleriniz Takip Edilebilir! Nasıl mı?

ATM’den para çekerken dikkat ediyor musunuz? Peki ya telefonunuza şifre girerken etraftaki meraklı gözlerin sizi izlemediğinden emin misiniz? Ofisteki PC’nizde banka hesaplarınızı ya da bir alışveriş sitesindeki sepetinizi kontrol ediyor olabilirsiniz. Peki bu sizce güvenli bir tercih mi? Kaspersky, belki de çoğumuzun önemsemediği bir noktaya dikkat çekiyor ve ısı kaynaklı parmak izlerinizin takip edilebileceğini bildiriyor. Nasıl mı? Örneğin bir termal kamera aracılığıyla…

Güvenlik şirketi Kaspersky, blogunda bir makale paylaştı ve termal kameralar aracılığıyla gerçekleştirilebilecek şifre hırsızlıklarına karşı uyardı. ATM’den para çekerken dikkat etmenizde fayda olduğunu zaten biliyorsunuzdur, peki ya parmak izlerinizin takip edilebileceğini düşünmüş müydünüz?

Termal görüntüleme yapılarak saldırı gerçekleştirme fikri aslında çok da yeni bir fikir değil, yıllardır var. Ama günümüzde saldırı imkânlarının daha da kolaylaştığı bir gerçek. Örneğin, ATM’den para çekeceksiniz diyelim. Önce şifrenizi girmeniz gerekiyor, değil mi? Şifrenizi girdikten sonra, özellikle 30 saniyelik dilim, parmak hareketlerinizin takibi için önemli. Tabii işinizin 30 saniyede bitmesi pek olası görünmüyor, ama diyelim ki bitti…

ATM'den Para Çekerken Dikkat! Parmak İzleriniz Takip Edilebilir! Nasıl mı?

Sizin arkanızdan kötü niyetli biri gelebilir ve az evvel bastığınız tuş takımının termal görüntüsünü kaydedebilir. Eğer kaliteli bir termal görüntüleme cihazına sahipse, tuşlara basış sıranızı dahi öğrenebilir. Mesela son bastığınız tuş, o an ısı seviyesi en yüksek tuştur.

Para çekerken dikkat! Hatta telefon ve PC kullanırken de dikkat!

Para çekerken dikkat ettiniz diyelim…

Bir diğer konu ise, akıllı telefon ya da tabletinizin ekran kilidini kaldırmak için girdiğiniz şifreler. Bu da şifre girildikten sonra yaklaşık 1 dakikalık dilimde termal bir cihazla takip edilebilir. Ama tabii telefon ve tabletleriniz genelde yanınızda olacağından, ATM’lere kıyasla şifre çalınma riski daha az olacaktır.

ATM'den Para Çekerken Dikkat! Parmak İzleriniz Takip Edilebilir! Nasıl mı?

Benzer bir durum, kullandığınız PC’nin klavyesi için de geçerli olabilir. Bir alışveriş sitesinde kayıtlı kredi kartı bilgileriniz olabilir ya da banka hesabınıza giriş yaptıktan sonra PC’den kısa süreliğine ayrılabilirsiniz. Bu süreçte, hangi tuşlara bastığınız tespit edilebilir.

Tabii uzmanlar, tuşlara basış sırasının doğru belirlenmesinin ve çok kısa sürede şifrelerin ele geçirilmesinin ihtimalini çok düşük görüyor. ATM’de üç kez üst üste yanlış şifre girerseniz, şifreniz bloke oluyor. PC’de banka hesabınıza girmeye çalışırken ya da bir siteye login olmaya çalışırken de birkaç kez üst üste hatalı giriş yaptığınızda uyarı veriliyor.

Yine de tüm bu ihtimaller, önümüzdeki dönemlerde, farkında olmadan can sıkıcı durumların içine düşebileceğimizi fısıldıyor. Bu sebeple, çok daha dikkatli hareket etmekte yarar var.

Makalenin detaylarına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Merakla Beklenen Evil Dead Rise Fragmanı ve Posteri Yayınlandı!