AXA Sigorta Oracle’ın GoldenGate Çözümü ile Veriye Anlık Olarak Erişim Sağlayarak Gerçek Zamanlı Raporlar Almaya Başladı

AXA Sigorta veriye erişim konusunda yaşadığı sorunları Oracle’ın GoldenGate çözümü ile aşarak müşterilerine daha iyi bir deneyim sunuyor.

1828’de Paris’te kurulan ve AXA Sigorta’nın da temellerini oluşturan L’Union Sigorta Şirketi 1892 yılında Osmanlı Devleti’nde faaliyete geçti. Bir anlamda sigortacılık sektöründe 200 yıla yaklaşan ve bu topraklarda ise 130 yıllık bir deneyimimiz bulunmakta.

AXA Sigorta, bir sigorta şirketi olarak işinin sadece hasar anında zarar tazmin etmekten çok daha fazlası olduğuna inanıyor ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdürüyor. 800’ü aşkın AXA çalışanı ve 2500’den fazla acente ile sunulan ürün ve hizmetler, AXA müşterilerinin yalnızca can ve mal varlıklarını değil, aynı zamanda sevdiklerini, hayallerini ve geleceklerini de olası risklere karşı koruma altına alıyor.

AXA’nın yenilikçi, sektörde fark yaratan, dünyanın değişen hızına ve sürekli yenilenen beklentilere göre şekillendirilen sigortacılık çözümleri ile müşterilerinin hayatına değer katmak en büyük önceliği.

Sigortacılığın geleceğini tasarlayan ve geliştiren bir sigorta şirketi olan AXA Sigorta Türkiye’de sigortacılığın 4.0’ı olmayı hedefliyor ve bu yönde teknoloji ve süreçlerini sürekli geliştirerek somut adımlar atıyor.

AXA Sigorta geçtiğimiz dönemde kullandığı teknolojiler ile bazı sorunlar yaşıyordu. Bunların başında sahip olduğu verileri anlık olarak raporlayamam sorunları geliyordu. Ayrıca aylık ve günlük kapanışlarda performans sorunları yaşanıyordu. Büyük veri transferlerinde ağ üzerinde aşırı yükleme oluyor ve veri tutarlılığı konusunda çatışmalar oluşuyordu. AXA Sigorta bu gibi sorunların akabinde kullanılan teknolojileri güncelleme kararı aldı.

Firmanın geçtiğimiz süreçte teknoloji sağlayıcısı Oracle firması ile tarafında ciddi bir iş birliği süreci mevcuttu. Ana sitemlerin kritik bölümlerinde Oracle ürün ailelerindeki araçlar kullandığı için yeni teknolojileri benimseme ve geliştirme sürecinde Oracle ile yola devam etme kararı aldı ve sorunları aşmak için Oracle’ın GoldenGate çözümü kullanma konusunda karar kıldı.

Firma hemen harekete geçerek kısa bir kurulum sürecinin ardından hemen olumlu sonuçlar alınmaya başlandı. DWH ortamı 2 – 3 saniye gecikme ile replike edilmeye başlandı. Daily BI & Saatlik raporlar sorunsuz ve zamanında hazır olmaya başladı. İstatistik gibi büyük tabloların güncellenmesi 2-3 sn de gerçekleşmeye başladı. Gecelik kapanışlarda yüzde 20’lik bir performans kazanımı sağlandı.

Gerçekleştirilen projenin ardından ağ üzerindeki yoğunluk azaldı. Artık AXA sigorta ağı üzerinde saturasyon yaşanmıyor. Sistemlerdeki IO ve CPU kullanımı oldukça azalmış durumda. Veritabanı seviyesinde büyük bir performans artışı sağladı. Ayrıca bu faydaların yanında yönetim kolaylığı da sağlamış ve GG süreçleri web tarayıcı üzerinden yönetilebilir ve takip edilebilir hale gelmiş durumda.

AXA Sigorta tarafından gerçekleştirilen Oracle GoldenGate projesinin tüm detaylarını yukarıdaki videomuzda AXA Sigorta yöneticilerinden dinleyebilirsiniz.AXA Sigorta

Web : https://BTGunlugu.com
Twitter :
https://twitter.com/AliYavuzSahin
Twitter :
https://twitter.com/BTgunlugu
Facebook :
https://www.facebook.com/BTGunlugu