Ay’da Wi-Fi Ağı Kuruluyor: NASA Yeni Proje Tanıttı

Opera kripto tarayıcısı

Ay’da Wi-Fi ağı kurarak büyük bir projeyi başlatan NASA, kendinden emin. Hadi gelin yeni kurulacak olan bu internet bağlantısı ile ilgili detaylara birlikte bakalım.

Bildiğiniz üzere insanlık ilk defa 1972 yılında Ay yüzeyine indi. O günden sonra bir daha hiç kimse başka bir uydu veya gezegene gidemedi. Şimdilerde NASA bunu tekrar etmeye çalışıyor. Özellikle son dönemlerde konu ile ilgili ciddi bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz. Artemis programı olarak bilinen bu program sadece insanları Ay yüzeyine indirmeyecek.

NASA, pek çok amaç için Ay’da bazı projelere imza atmak istiyor. Bu projeler ile birlikte dünyadaki bazı hizmetler geliştirilecek. İnternet ile ilgili projeler bunun başında yer alıyor. Bildiğiniz üzere Starlink ile birlikte büyük bir internet bağlantı projesi oluşturulmuştu. Şimdi ise NASA kendince başka bir çözüm buluyor.

Ay’da Wi-Fi ağı sorunları giderilecek

Kurulacak olan Wi-Fi ağı ile birlikte dünyada internete erişmekte zorluk çeken ülkelere destek olunacak. Elbette sadece onlar için değil küresel çapta tüm insanlara bu hizmet götürülecek. Ancak öncelik olarak internete ulaşmanın çok zor olduğu ülkeler tercih edilecek. Afrika ülkeleri internet erişimi konusunda ciddi zorluklar yaşıyor.

Ay’da Wi-Fi ağı

NASA projesine bu hedefini ekleyince önemli bir insanlık misyonu oluşturmuş oldu. 2021 yılında bile internet bağlantısı olmayan ülkeler var. Bu durum birçok kuruluş ve kurumu harekete geçiriyor. Dijital eşitsizliği gidermek isteyen bu kuruluş kendinden emin. Muhtemelen bu projeye özel şirketlerden de destek sunulacak. Ay’da Wi-Fi ağı böylece güçlenecek.

NASA ABD merkezli şirketlere yardım etmek istiyor

İnternete ulaşan kişi sayısı arttıkça Google ve Amazon gibi markaların gelirleri artıyor. Ayrıca tüm teknoloji şirketleri bu gelirlerden daha fazla faydalanabiliyor. Yani burada NASA elbette hayırsever değil. Bundan ziyade ABD merkezli teknoloji şirketlerini daha fazla güçlendirmek istiyor.

Peki sizce NASA tarafından ortaya atılan bu proje başarılı olabilecek mi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> İlk Uzay Restoranı Kim Tarafından Açılacak: Nusret Gökçe İddialı Konuştu

>> Uluslararası Uzay İstasyonu Tehlikeli Bir Hal Almaya Başladı: Emekli Astronot Uyardı