Uluslararası Uzay İstasyonu Tehlikeli Bir Hal Almaya Başladı: Emekli Astronot Uyardı

Uluslararası Uzay İstasyonu tehlikeli

Uluslararası Uzay İstasyonu tehlikeli sorunlarla karşılaşmaya başladı. Özellikle son dönemlerde bu tehlikenin giderek arttığı görülüyor. Konu ile ilgili bir emekli astronot uyarıda bulundu. İşte merak edilen bütün ayrıntılar.

Tüm dünyanın umudu olan Uzay İstasyonu uzun bir süredir görevine devam ediyor. İlk parça 1998 yılında alçak dünya yörüngesine gönderilmişti. Hemen ardından çeşitli modüller eklendi ve böylece devasa bir istasyon oluşturuldu. 2024 yılı ile birlikte mevcut uzay istasyonunun görevi tamamen bitecek. Ancak son dönemlerde burası ile ilgili bazı iddialar ortaya atıldı.

Astronotlar burada bazı çatlaklar meydana geldiğini ifade etti. İlk etapta bu çatlaklar pek önemsenmedi. Ancak zamanla yeni çatlaklar tespit edildi. Mesela Zarya modülünde ortaya çıkan bazı çatlaklar nedeniyle uzay istasyonu adeta tehlike saçmaya başladı. Roscosmos ve NASA astronotları bu konuda endişeli.

Uluslararası Uzay İstasyonu tehlikeli kategorisinde

Ortaya çıkan son detaylara göre bu çatlaklar aslında sadece bir taneden ibaret değil. Emekli NASA astronotu Bill Shepherd burada yer alan çatlakların tahmin edilenden daha fazla olduğunu söylüyor. Hatta işin daha kötü tarafı bazı çatlakların henüz keşfedilmemiş olması.

Uluslararası Uzay İstasyonu tehlikeli

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi konuya gereken önemi göstermiyor. Açıkçası durumun ciddi olduğunun farkında değiller. Bu tür çatlaklar yaşı itibari ile normal görünüyor. Fakat astronotların uzayda mahsur kalma ihtimalleri bile var. Emekli astronot işte tam da bu problemlere dikkat çekiyor.

Uzay istasyonunun görevi uzatılmak isteniyor

Normal şartlarda bu uzay istasyonunun görevi 2024 yılında tamamlanıyor. Ancak NASA buradaki görevinin 2028 yılına kadar devam etmesini istiyor. Bunun için bazı fon arayışları başladı bile. Sadece devlet değil aynı şekilde özel kuruluşlardan da çeşitli destekler bekleniyor.

Bu uzay istasyonunun görevinin 4 yıl daha uzatılması ciddi tehlikelere yol açabilir. Hatta çatlakların artması bile tek başına büyük bir tehdit. Üstelik kimse bu çatlakların hangi nedenden dolayı oluştuğunu bilmiyor. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Uzay Seyahatinde Tuvalet Problemi Can Sıktı: SpaceX Gelişmiş Tuvaletler Kullanacak

>> SpaceX, Tümü Sivillerden Oluşan Dünya’nın İlk Uzay Uçuşunu Başlattı