Bakan Selçuk Eba Saldırısı Hakkında Konuştu Bakın Saldırı Nasıl Olmuş?

Bakan Selçuk Eba saldırısı
Google News Abone Ol

Bakan Selçuk Eba saldırısı ile ilgili oldukça önemli açıklamalar yaptı. hadi gelin bu saldırının detaylarına birlikte göz atalım.

Geçtiğimiz haftalarda uzaktan eğitim süreci ile ilgili bazı sorunlar yaşanmıştı. EBA sistemi üzerinden gerçekleşen bu sorunlar siber saldırı olarak değerlendirildi. Ancak Bakan Selçuk, durumun siber saldırı kaynaklı olmadığının altını çize çize belirtti.

Bugün yapılan 2021 yılı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu içerisinde konuşan bakan Ziya Selçuk, ilk başlarda yaşanan sorunların siber saldırı olduğunu zannettikleriniz söyledi. Ancak yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda bunun aslında siber saldırı değil yoğunluk kaynaklı olduğu ortaya çıktı.

Bakan Selçuk Eba saldırısı konusunda şaşkınlık yarattı

Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından gerçekleştirilen açıklamalarda öğrencilerin derse girmeye çalışırken sistemi bloke ettiklerini ifade etti. Yani normal şartlarda sistemin çökmesine neden olan aslında sadece öğrencilerdi.

Bakan Selçuk Eba Saldırısı

Ortaya çıkan tablo ise iyice tuhaflaştı. Öğrencilerin sistemi ele geçirmeye mi çalıştıkları yoksa yanlışlıkla mı giriş yaptıkları net değil. Eba saldırısı ile alakalı yapılan açıklamalarda, bunların tamamen hacker saldırısı olduğu ifade edilmişti. Bakana göre bu durumun çok fazla abartıldığı da ifade edildi.

Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılan açıklamalara göre; Öğrenciler giriş yapmak için normalde 2 saniye bekliyordu. Ancak saldırı sonrasında 30 saniye beklemek zorunda kaldılar. Bu durumun dünyanın bütün sistemlerinde ortaya çıktığını ve gayet normal olduğunu da ifade etti. EBA saldırısı, ilk başlarda çocukların kişisel verilerinin çalınmasına bile yol açabileceğini düşündürmüştü. Neyse ki sorun hızlı bir şekilde halledildi.

Hatırlayacağınız üzere bu kesinti yaklaşık 4 saat kadar devam etti. Milli Eğitim Bakanlığı birçok çevre tarafından sert eleştirilere maruz kaldı. Onlara göre bakanlık, bu tür eğitim faaliyetlerine yeteri kadar hazırlanmadı. Bunun sonucunda da çökme yaşandı. Pandemi sürecinin hızlı bir şekilde ortaya çıkması, herkesin elini ayağını dolaştırdı. Bu tür aksaklıklar, ilerleyen dönemlerde de yaşanabilir. Sizce Milli Eğitim Bakanlığı EBA sistemi için yeteri kadar önlem alabildi mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> TRT EBA TV Yayınları Özel İçerikler ile başlıyor!

>> EBA Asistan Kullanıma Açıldı! Nasıl Kullanacağınızı Adım Adım Anlatıyoruz


CEVAP VER