Benzinli Otomobiller Tarihe Karışıyor: Bu Tarihten Sonra Üretimleri Durduruluyor

benzinli otomobiller tarihe karışıyor

İklim değişikliği zirvesi ile birlikte benzinli otomobiller tarihe karışıyor. Özellikle son dönemlerde çevreciler bu konuda fazlasıyla ısrarcıydı. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı ile birlikte yeni bir dönem başladı. Birleşik Krallık bu konferansa ev sahipliği yaptı. Konferansın asıl amacı ise iklim değişikliğini önemli ölçüde durdurabilmek. Aksi halde küresel çapta birçok problemle karşılaşmak mümkün. İklim değişikliğinin en önemli suçlularından birisi de otomobiller olarak görülüyor.

6 büyük otomobil üreticisi tarafından fosil yakıtlı otomobillerin tamamen üretiminin durdurulacağı konusunda taahhüt verildi. Böylece dünya genelinde benzin başta olmak üzere fosil yakıt kullanan otomobil sayısı büyük ölçüde azalacak. 2040 yılına kadar fosil yakıt tüketen otomobil üretimini tamamen durduracaklar.

Benzinli otomobiller tarihe karışmak üzere

Otomotiv markalarının önemli bir bölümü iklim konferansına katıldı. Ancak bazı şirketler bu konferansa katılmayı tercih etmedi. İsveç merkezli Volvo, ABD Merkezli Ford ve General Motors, Almanya merkezli Daimler Mercedes-Mercedes-Benz Çin merkezli Tata Motors taahhütü imzalayan şirketler oldu.

benzinli otomobiller tarihe karışıyor

Volkswagen, Toyota, Honda, Nissan, BMW ve Hyundai gibi bazı şirketler bu taahhüdü imzalamadı. Böylece 0 emisyona geçiş için dünyanın önünde bir zorluk oluşturdular. Ayrıca kimi markalar konu ile ilgili önemli açıklamaları daha önce yapmıştı. Mesela Volvo 2030 yılına kadar tamamen elektrikli otomobillere geçiş yapacağını söylemişti.

Elektrikli otomobiller yeni favori olacak

Elektrikli otomobil markaları daha çevreci olarak görülüyor. Benzin, dizel ve LPG kullanan araçlar ise çevreyi en fazla kirleten otomobiller olarak biliniyor. Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yapılan açıklamalara göre kamyonlar, gemiler, otobüsler, otomobiller ve uçaklar küresel kargo emisyonunda yaklaşık olarak yüzde 25 paya sahip.

Yeni yapılan anlaşma ile birlikte karbon emisyonunda önemli miktarda bir gerileme olması amaçlanıyor. Peki sizce benzinli otomobil kullanan büyük markalar ile ilgili daha başka ne tür kararlar alınabilir? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple Otomobilleri Kontrol Altına Almak İstiyor: Yavaş Gel Apple

>> Otomobil Fiyatları Konusunda Uyarı Geldi: Yeni Zamlar Kapıda