Otomobil Fiyatları Konusunda Uyarı Geldi: Yeni Zamlar Kapıda

Otomobil fiyatlarındaki artış

Otomobil fiyatları konusunda birçok şirket uyarıda bulundu. Son olarak Renault konu ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

.

Tüm dünyada büyük bir kriz yaşanıyor. Bu krizin üretim sürecinden son kullanıcıya ulaşmasına kadar birçok farklı boyutu var. Üreticiler genellikle maliyetlerin artmasından şikayetçi. Ürünün dağıtımını yapan aracı şirketler ise doğalgaz ve petrol fiyatlarının artması ile ilgili şikayetlerde bulunuyor. Tüketiciler sonuç olarak biraz daha pahalı otomobil almak zorunda kalıyor.

Küresel çapta böyle bir problem yaşanırken aynı zamanda çip krizi ortaya çıktı. Özellikle son birkaç aydır farkedilir boyutta zamlar geliyor. Bu zamlar sadece Türkiye ile sınırlı değil. Aynı zamanda dünyanın birçok ülkesinde bu zamların olduğunu görmek mümkün. Ancak Türkiye’de otomobil fiyatlarına gelen zamlar çok daha fazla.

Otomobil fiyatları konusunda uyarı üstüne uyarı

Konuyla ilgili açıklamalara yer veren Renault CEO’su otomobil fiyatlarının beklenenden çok daha fazla zam alacağını söyledi. Ona göre artan maliyetler şirketin belini büküyor. Bu durumda otomobil fiyatlarına bir miktar daha zam geleceği söyleniyor.

Otomobil fiyatları konusunda

Uzun süredir devam eden yarı iletken krizi ise bunun üzerine tuz biber oldu. Fransa merkezli üretici Renault’un CEO’su Luca de Meo tarih verdi. Yaklaşık olarak 12 ay boyunca fiyat artışlarının devam edeceğini söyledi. Ona göre yarı iletken krizi nedeniyle fiyatlarda 1 yıl boyunca indirim olmayacak.

Döviz artışı otomobil fiyatlarını kötü etkiliyor

Otomobiller ithal edilirken dolar ve euro gibi çeşitli döviz kurları üzerinden geliyor. Mesela 40 bin dolarlık araç 45 bin dolar seviyesine çıkınca bu defa 5 bin dolarlık açık ortaya çıkıyor. Ancak Türkiye’de mevcut kur ile hesaplamak gerekirse yaklaşık olarak 40 bin TL civarında fiyat artışı ortaya çıkıyor.

Hem üretici hem de tüketici burada büyük sorunlar ile karşı karşıya. Özellikle son dönemlerde artış gösteren otomobil fiyatları önümüzdeki günlerde yine aynı şekilde devam edecek. Peki sizce bu konuda nasıl bir çözüm sunulabilir?

İlgili Haberler:

>> Tesla Otonom Sürüş Şartını Açıkladı: Sınırlı Sayıda Kullanıcıya Verilecek

>> Honda Üretimi Durdurma Kararı Aldı: Otomobil Almak İsteyenler İçin Kötü Haber

. . . . .